Քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա խնդիրները
Հունիսի 7-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթին:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համագործակցության դրական դինամիկան, այդ թվում նաև՝ խորհրդարանական ձևաչափով, և պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ ջանքերը տարբեր հարթակներում փոխգործակցության հետագա խորացման ուղղությամբ։ Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա խնդիրները, որոնք հետևանք են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության: Ընդգծելով դրանց հանգուցալուծման հարցում հայկական կողմի հանձնառությունը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է այդ մոտեցումն Ադրբեջանի կողմից փոխադարձելու և սեփական հանձնառությունները կատարելու հրամայականը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այս համատեքստում շահագրգիռ միջազգային գործընկերների կողմից այդ ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է գործընթացում առանցքային խնդիրների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ի թիվս այլ հարցերի, երկարատև կարգավորման համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:

Обсуждена ситуация с безопасностью в регионе и существующие проблемы
7 июня министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Постоянной комиссии по внешним связям Бундестага ФРГ Михаэлем Ротом.
Собеседники с удовлетворением отметили положительную динамику сотрудничества между Арменией и Германией, в том числе в парламентском формате, и выразили готовность продолжать активные усилия в направлении дальнейшего углубления сотрудничества на различных площадках. Состоялся также обмен мнениями по вопросам, связанным с повесткой дня расширяющегося партнерства РА-ЕС.
В ходе встречи обсуждались создавшаяся в регионе ситуация с безопасностью и существующие проблемы, являющиеся следствием агрессивной политики Азербайджана в отношении народа Нагорного Карабаха и суверенной территории Армении. Подчеркнув приверженность армянской стороны их решению, министр Мирзоян подчеркнул настоятельную необходимость Азербайджана ответить взаимностью на такой подход и выполнить свои обязательства.
Был упомянут процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в данном контексте усилия, предпринимаемые в этом направлении заинтересованными международными партнерами. Министр Мирзоян представил позицию армянской стороны по ключевым вопросам процесса. Среди прочих вопросов в контексте долгосрочного урегулирования с обеих сторон была подчеркнута важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.Обсуждена ситуация с безопасностью в регионе и существующие проблемы