Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյանը՝ Սըր Լինդսի Հոյլին
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի շրջանակում հունիսի 7-ին պատվիրակությանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալություն համար՝ նշելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել ու զարգացնել Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերություններն ու նույնն ակնկալում է Միացյալ Թագավորությունից:
Հանդիպմանը նշվել է, որ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա: Կողմերը քննարկել են մարդու ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ շուտով կավարտվի Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ ընդլայնված համաձայնագրի համաձայնեցումը, եւ այն կստորագրվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:
«Հայաստանը՝ որպես երիտասարդ խորհրդարանական հանրապետություն, առավել կարեւորում է արդյունավետ միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցությունը: Գոհունակությամբ եմ արձանագրում մեր խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի վերջին երկու տարվա ընթացքում փոխայցերն ու առկա ակտիվ գործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ խոսնակը Հայաստան է հրավիրել իր բրիտանացի գործընկերոջը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամ Հայկ Կոնջորյանը, բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանն ու պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:

Армения заинтересована в установлении и развитии многосторонних отношений с Соединенным Королевством. Ален Симонян сэру Линдси Хойлу
Делегация во главе с Председателем Национального Собрания РА Аленом Симоняном находится с трехдневным рабочим визитом в Соединенном Королевстве. В рамках визита 7 июня делегация была принята Спикером Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии сэром Линдси Хойлом.
Спикер НС РА поблагодарил за приглашение и теплое гостеприимство, отметив, что Армения заинтересована в установлении и развитии многосторонних отношений с Великобританией и ожидает того же от Великобритании.
На встрече было отмечено, что за три десятилетия Армения и Великобритания сформировали амбициозную повестку двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах. Стороны обсудили вопросы, связанные с укреплением общечеловеческих демократических институтов.
Спикер Национального Собрания РА выразил уверенность, что соглашение о расширенном всеобъемлющем соглашении между Арменией и Великобританией будет завершено в ближайшее время, и оно будет подписано в ближайшее время.
«Армения, как молодая парламентская республика, придает большее значение эффективному межпарламентскому сотрудничеству и взаимодействию между парламентариями. С удовлетворением отмечаю взаимные визиты и активное сотрудничество дружественных групп, действующих в наших парламентах в течение последних двух лет", - сказал Ален Симонян.
В завершение встречи Председатель НС РА пригласил своего британского коллегу в Армению.
В делегацию, возглавляемую Председателем НС РА Аленом Симоняном, входят заместитель Председателя НС РА Рубен Рубинян, руководитель фракции НС "Гражданский договор", член группы дружбы Армения-Великобритания в НС Айк Конджорян, член группы дружбы Артур Хачатрян и депутат Сона Казарян.