ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ծրագրում է առաջիկա ամիսներին 3 օպերատիվ կենտրոն հիմնել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում
Հունիսի 1-ին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) ղեկավար Մարկուս Ռիտերը Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ Մարտունիում ընդունել է ԵՄ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի աշխատանքային խմբի (COEST) պատվիրակությանը: Ռիտերը ներկայացրել է առաքելության մանդատը և գործունեությունը: Նա մասնակիցներին տեղեկացրել է նաև տեղում անվտանգության առնչվող  զարգացումների մասին՝ հիմնվելով առաքելության դիտարկումների վրա:
Քաղաքացիական առաքելությունն (EUMA) իր գոյության առաջին երեք ամսվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ իրականացրել է ավելի քան 300 պարեկություն Գորիսում, Ջերմուկում և Մարտունիում գտնվող իր օպերատիվ կենտրոններից: Ամեն շաբաթ պարեկները անցնում են ավելի քան 3800 կմ տարածություն։
«Առաքելությունը մեկնարկել է աննախադեպ արագությամբ՝ սկսելով իր գործողությունները այս փետրվարին: Առաջիկա ամիսներին առաքելությունը նախատեսում է երեք լրացուցիչ օպերատիվ կենտրոն բացել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում՝ մոտ ապագայում աստիճանաբար հասնելով լիարժեք շահագործման»,- ասել է Ռիտերը։
«Մեր նպատակներից է նաև նպաստել սահմանամերձ շրջանների անվտանգության կայունացմանը։ Եվ, ըստ բազմաթիվ հայ պաշտոնյաների, դիտորդական առաքելությունը (EUMA) նպաստել է իրավիճակի որոշակի կայունացմանը։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը դեռ անկայուն է», - ավելացրել է պարոն Ռիտերը:

The EU civilian mission plans to establish 3 operational centers in Jermuk, Ijevan and Yeghegnadzor in the coming months.
On June 1, the EU Civil Mission (EUMA) head, Markus Ritter, and the head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin, received the EU Eastern Europe and Central Asia Working Group (COEST) delegation in Martuni. Ritter outlined the mission's mandate and activities. He also briefed the participants on security-related developments on the ground based on mission observations.
In the first three months, the Civil Mission (EUMA) conducted more than 300 patrols from its Goris, Jermuk, and Martuni operational centers. Every week the patrols cover a distance of more than 3800 km.
“The mission has taken off unprecedentedly, starting operations this February. In the coming months, the mission plans to open three additional operational centers in Kapan, Ijevan, and Yeghegnadzor, gradually reaching full operation shortly," said Ritter.
"One of our goals is also to contribute to the stabilization of the security of the border regions. And according to many Armenian officials, the observation mission (EUMA) contributed to stabilizing the situation. However, the situation is still volatile,” Mr. Ritter added.