ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ծրագրում է առաջիկա ամիսներին 3 օպերատիվ կենտրոն հիմնել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում
Հունիսի 1-ին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) ղեկավար Մարկուս Ռիտերը Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ Մարտունիում ընդունել է ԵՄ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի աշխատանքային խմբի (COEST) պատվիրակությանը: Ռիտերը ներկայացրել է առաքելության մանդատը և գործունեությունը: Նա մասնակիցներին տեղեկացրել է նաև տեղում անվտանգության առնչվող  զարգացումների մասին՝ հիմնվելով առաքելության դիտարկումների վրա:
Քաղաքացիական առաքելությունն (EUMA) իր գոյության առաջին երեք ամսվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ իրականացրել է ավելի քան 300 պարեկություն Գորիսում, Ջերմուկում և Մարտունիում գտնվող իր օպերատիվ կենտրոններից: Ամեն շաբաթ պարեկները անցնում են ավելի քան 3800 կմ տարածություն։
«Առաքելությունը մեկնարկել է աննախադեպ արագությամբ՝ սկսելով իր գործողությունները այս փետրվարին: Առաջիկա ամիսներին առաքելությունը նախատեսում է երեք լրացուցիչ օպերատիվ կենտրոն բացել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում՝ մոտ ապագայում աստիճանաբար հասնելով լիարժեք շահագործման»,- ասել է Ռիտերը։
«Մեր նպատակներից է նաև նպաստել սահմանամերձ շրջանների անվտանգության կայունացմանը։ Եվ, ըստ բազմաթիվ հայ պաշտոնյաների, դիտորդական առաքելությունը (EUMA) նպաստել է իրավիճակի որոշակի կայունացմանը։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը դեռ անկայուն է», - ավելացրել է պարոն Ռիտերը:

Гражданская миссия ЕС планирует в ближайшие месяцы создать 3 оперативных центра в Джермуке, Иджеване и Ехегнадзоре.
1 июня глава Гражданской миссии ЕС (EUMA) Маркус Риттер вместе с главой делегации ЕС в Армении послом Андреа Викторин приняли в Мартуни делегацию Рабочей группы ЕС по Восточной Европе и Центральной Азии (COEST). Риттер изложил мандат и деятельность миссии. Он также проинформировал участников о событиях, связанных с безопасностью на местах, на основе наблюдений миссии.
За первые три месяца своего существования Гражданская миссия (EUMA) провела в общей сложности более 300 патрулей из своих оперативных центров в Горисе, Джермуке и Мартуни. Каждую неделю патрули преодолевают расстояние более 3800 км.
«Миссия стартовала с беспрецедентной скоростью, начав операции в феврале этого года. В ближайшие месяцы миссия планирует открыть три дополнительных оперативных центра в Капане, Иджеване и Ехегнадзоре, постепенно выходя на полную мощность в ближайшее время", - сказал Риттер.
«Одна из наших целей также состоит в том, чтобы способствовать стабилизации безопасности приграничных районов. И, по мнению многих армянских официальных лиц, наблюдательная миссия (EUMA) способствовала определенной стабилизации ситуации. Однако ситуация по-прежнему нестабильна», — добавил г-н Риттер.