Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
Հունիսի 5-ին Ռիգայում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, լատվիականը՝ ԱԳՆ պետքարտուղարի տեղակալ Անջեյս Վիլումսոնսը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել է հայ-լատվիական երկկողմ փոխգործակցության լայն շրջանակ։
Անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանն ուղղված գործնական քայլերին։ Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ: Ընդգծվել է միջազգային կազմակերպություններում հայ-լատվիական համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
Հանդիպմանը Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին զարգացումները։ Այդ համատեքստում ընդգծվել է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությունը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նոր ոտնձգություններին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցին: Նախարարի տեղակալը շեշտել է ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու կարևորությունը։

Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Latvia
On June 5, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Latvia took place in Riga. The Armenian delegation was heade,d by the Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan, and the Latvian delegation was headed by the Deputy Secretary of State of the Foreign Ministry, Anjes Vilumsons.
During the consultations, a wide range of Armenian-Latvian bilateral cooperation was discussed.
Reference was made to the possibilities of expanding cooperation in various fields, as well as practical steps aimed at revitalizing trade and economic relations. Thoughts were exchanged on a number of issues of the RA-EU partnership agenda. The importance of the development of Armenian-Latvian cooperation in international organizations was emphasized.
At the meeting, Paruyr Hovhannisyan also presented the interlocutor with the latest developments regarding Armenian-Azerbaijani relations and Nagorno Karabakh. In that context, the importance of the deployment of the EU observation mission was emphasized, as well as the illegal blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan and new encroachments on the sovereign territory of Armenia, the steps towards the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and the question of unblocking regional communication channels. The deputy minister emphasized the need for the immediate release of the Armenian prisoners of war in Azerbaijani captivity and the importance of making efforts to preserve the Armenian cultural heritage.