«Մենք իրավունք չունենք և հավակնություն էլ չենք ներկայացնում որոշել ԼՂ ժողովրդի կարգավիճակը». ԱԳ նախարար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մենք ԼՂ ժողովրդի կողմից իրենց ապագան բանակցելու մանդատ չենք ստացել և, ըստ այդմ, իրավունք չունենք որոշել նրանց կարգավիճակը։ Այդպիսի հավակնություն էլ չենք ներկայացնում ու չենք փորձում նման բան անել». ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ-ում 2022թ. բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ։
Նա խոսել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ շեշտելով, որ այդ կարգավորումն իրատեսական, ամբողջական, երկարատև, կայուն չի կարող լինել, եթե չի ստեղծվում մի հարթակ, երկխոսության մեխանիզմ, որտեղ ԼՂ ժողովուրդն ու պաշտոնական Բաքուն կարող են երկխոսել, քննարկել, բանակցել բոլոր կարևոր հարցերի շուրջ. «Մենք ոչ կարգավիճակի շուրջ ենք բանակցում, ոչ էլ՝ որևէ այլ բան»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Ըստ նախարարի՝ որևէ մեկն աշխարհում չի հերքում, որ կան բազմաթիվ բաց հարցեր. «Էդ հարցերը պետք է քննարկվեն ու հասցեագրվեն, բայց ոչ՝ մեր կողմից, այլ ԼՂ ընտրված մարմինների և լիազոր ինստիտուտների։ Մենք պետք է փորձենք ապահովել այդ երկխոսության սկիզբը, հարթակը, մեխանիզմը»։

"We do not have the right and we do not pretend to determine the status of the people of Nagorno-Karabakh;" Minister of Foreign Affairs (VIDEO)
"We have not received a mandate from the Nagorno-Karabakh people to negotiate their future; accordingly, we have no right to determine their status. We do not present such an ambition, and we do not try to do such a thing," said the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, during the discussion of the performance of the 2022 budget in the National Assembly.
He spoke about the process of normalization of relations with Azerbaijan, stressing that this normalization cannot be realistic, complete, long-lasting, and stable if a platform or dialogue mechanism is not created where the people of Nagorno-Karabakh and official Baku can dialogue, discuss, negotiate all critical issues. "We are not negotiating about status nor anything else," said Ararat Mirzoyan.
According to the minister, no one in the world denies that there are many open questions, "These issues should be discussed and addressed, not by us, but by NK's elected bodies and authorized institutions. We must ensure the beginning of that dialogue- the platform, the mechanism."