Վերջնական պայմանավորվածություն չկա, թե որ քարտեզներով պետք է իրականացվեն սահմանազատման աշխատանքները
«Թե որ քարտեզով պետք է իրականացվեն սահմանազատման աշխատանքները, դեռևս վերջնական պայմանավորվածություն չկա». ԱԺ-ում բյուջեի կատարողականի քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Նրա խոսքով՝ հանձնառություն կա այդ աշխատանքներն իրականացնել Ալմա Աթայի հռչակագրին ընդառաջ. «Սրա շուրջ է, որ անցած տարվա հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Թե որ քարտեզով՝ պայմանավորվածություն չկա։ Որքանով ինձ է հայտնի, Քիշնևում վերջին քննարկման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահն առարկություն չի հայտնել ՍՍՀՄ ԶՈւ գլխ․ շտաբի՝ 1975թ. քարտեզի վերաբերյալ։ Խոսքն այն քարտեզի մասին է, որի շուրջ ըմբռնում և պատրաստակամություն կա՝ շարունակել աշխատանքները ողջ միջազգային հանրության և Հայաստանի կողմից»,- մանրամասնել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ ՍՍՀՄ ԶՈւ ԳՇ՝ 1975թ. քարտեզներով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելն ու այդ հիմքով սահմանազատման աշխատանքներն իրականացնելը Հայաստանի համար ընդունելի է։
Միրզոյանը նաև խորհուրդ է տվել ադրբեջանցիներին․ «Սահմանազատման հիմք պետք է լինեն ոչ թե այնպիսի փաստաթղթեր կամ քարտեզներ, որ ձեռնտու են այս կամ այն կողմինմ, այլ՝ որ իրավական հիմքի առումով հնարավորինս ամենաանխոցելին են։ Եթե դա 1975թ. քարտեզն է, ուրեմն՝ 1975 թ. քարտեզն է։ Հակառակ պարագայում բոլոր կողմերն ունեն իրենց պատկերացումն իրենց ձեռնտու քարտեզների մասին, այդ թվում՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ներկայիս Ադրբեջանն իրեն համարում է մուսավաթական Ադրբեջանի իրավահաջորդը, որ բոլորովին այլ պատկերացումներ ուներ իր սահմանների մասին, և խոսքն այստեղ նույնիսկ մեկ-երկու գյուղի մասին չէ»։
Միրզոյանը նաև ասել է. «Մենք ունենք մտահոգություններ, որ կանխամտածված կերպով փորձ է արվում ՀՀ-ից նորանոր տարածքներ պոկել, մի դեպքում՝ փոքր, մի դեպքում՝ մեծ: Եվ մենք շահագրգռված ենք, որ այդ սահմանագիծը որքան հնարավոր է հստակ և որքան հնարավոր է շուտ ֆիքսվի»։

There is no final agreement on which maps should be used for demarcation
"With which map the demarcation works should be carried out, there is still no final agreement." Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced this during the discussions on implementing the budget in the National Assembly. According to him, there is a commitment to carry out these works ahead of the Alma Ata declaration. "It is about this that an agreement was reached in Prague on October 6 of last year. There is no agreement on which map. As far as I know, during the last discussion in Chisinau, the President of Azerbaijan did not object to the head of the Armed Forces of the USSR. Headquarters: 1975 about the map. We are talking about the map around which there is understanding and willingness to continue the work on the part of the entire international community and Armenia," he elaborated.
According to the Minister, the General Staff of the Armed Forces of the USSR: 1975, it is acceptable for Armenia to recognize each other's territorial integrity with maps and carry out demarcation works.
Mirzoyan advised Azerbaijanis, "The basis of distinction should not be such documents or maps beneficial to one side or the other, but as invulnerable as possible regarding the legal basis. If it is the 1975 map, then it is the 1975 map. In the opposite case, all sides have their ideas about their excellent maps, including taking into account the fact that current Azerbaijan considers itself the successor of Musavat Azerbaijan, which had completely different ideas about its borders, and we are not even talking about one or two villages here."
Mirzoyan also said, "We have concerns that there is a deliberate attempt to tear off new territories from Armenia, in one case - small, in another - large. And we are interested in that borderline being fixed as clearly and as soon as possible."