ՀԱՊԿ-ում գտնվելը որոշակի խնդիրներ ստեղծում է, բայց չի սահմանափակում մեր համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ. Գրիգորյան. Լուրեր
ՀԱՊԿ-ը նախկինում որոշակի սահմանափակումներ էր ստեղծում այլ գործընկերների հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցություն ունենալու: Այս մասին «Լուրեր»-ի հետ զրույցում ասել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Այս պահին ՀԱՊԿ-ում գտնվելը մեծ հաշվով որոշակի խնդիրներ ստեղծում է, բայց չի սահմանափակում մեր համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ»,- ասաց Գրիգորյանը՝ շեշտելով, որ Հայաստանն ինտենսիվ աշխատում է արևմտյան գործընկերների հետ անվտանգության ոլորտում հարաբերություններն ամրապնդելու հարցում:
Հարցին, թե ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գտնվելն ինչին է նպաստում, Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց. «Դժվար կլինի նպաստելու որևէ օրինակ գտնել 2020թ.-ից սկսած, որովհետև 3 լայնածավալ պատերազմ է սկսվել Ադրբեջանի կողմից, և այդ հարձակումների ժամանակ ՀԱՊԿ-ը որևէ աջակցություն ՀՀ-ին ցույց չի տվել»-ասել է Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը նկատում է նաև, երբ Հայաստանը այլընտրանքներ է փնտրել, որոնել և գտել է, ինչպիսին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունն է ՀՀ-ում, դրանից հետո ՀԱՊԿ-ը սկսել է առաջարկել իր օգնությունը:
«ՀՀ-ն 3 անգամ հարձակման է ենթարկվել, և վերջում, այսպես կոչված, ռազմական դաշինքը Հայաստանին առաջարկում է փաստահավաք առաքելություն․ սա առնվազն լուրջ չէ»։

Нахождение в ОДКБ создает определенные проблемы, но не ограничивает наше сотрудничество с разными странами. Григорян.
Ранее ОДКБ создавала определенные ограничения на сотрудничество в сфере безопасности с другими партнерами. Об этом в беседе с " Лурер " заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян.
«На данный момент нахождение в ОДКБ создает определенные проблемы, но не ограничивает наше сотрудничество с разными странами», — сказал Григорян, подчеркнув, что Армения интенсивно работает над укреплением отношений с западными партнерами в сфере безопасности.
Армен Григорян ответил на вопрос, чему способствует присутствие Армении в ОДКБ. «Начиная с 2020 года будет сложно найти какой-либо пример вклада, потому что Азербайджан развязал 3 широкомасштабные войны, и ОДКБ не оказала РА никакой поддержки во время этих атак», - сказал Григорян.
Секретарь Совбеза также отмечает, что когда Армения искала и нашла альтернативы, такие как миссия гражданских наблюдателей ЕС в Армении, только после этого ОДКБ стала предлагать свою помощь.
«Республика Армения подвергалась нападениям 3 раза, и в итоге так называемый военный альянс предлагает Армении миссию по установлению фактов. по крайней мере, это не серьезно»