Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Freedom house կազմակերպության նախագահ Մայքլ Աբրամովիցին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղղությամբ կատարվող բարեփոխումները:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրողությունների և հիմնախնդիրների առկայության պայմաններում ժողովրդավարության կայացմանը խոչընդոտող գործոնների հաղթահարման ուղիներին:
Երկուստեք շեշտվել է Հայաստանում և Հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության անհրաժեշտությունը՝ ժողովրդավարական զարգացման համար: Մտքեր են փոխանակվել վերջին տարիներին պետական և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ հայաստանյան իշխանության նախաձեռնությունների և ընդհանուր մոտեցումների վերաբերյալ:

The need for peace in the South Caucasus region was emphasized
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the President of the Freedom House organization, Michael Abramowitz. During the meeting, the reforms carried out to establish democracy and democratic institutions in Armenia were discussed.
During the conversation, the ways of overcoming the factors hindering the establishment of democracy in the presence of regional realities and problems were discussed.
Both sides emphasized the need for stability and peace in Armenia and the South Caucasus region for democratic development. Thoughts were exchanged regarding the initiatives and general approaches of the Armenian government in the direction of the development of state and democratic institutions in recent years.