Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Freedom house կազմակերպության նախագահ Մայքլ Աբրամովիցին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղղությամբ կատարվող բարեփոխումները:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրողությունների և հիմնախնդիրների առկայության պայմաններում ժողովրդավարության կայացմանը խոչընդոտող գործոնների հաղթահարման ուղիներին:
Երկուստեք շեշտվել է Հայաստանում և Հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության անհրաժեշտությունը՝ ժողովրդավարական զարգացման համար: Մտքեր են փոխանակվել վերջին տարիներին պետական և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ հայաստանյան իշխանության նախաձեռնությունների և ընդհանուր մոտեցումների վերաբերյալ:

Подчеркнута необходимость мира в регионе Южного Кавказа
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял президента организации Freedom House Майкла Абрамовица. В ходе встречи обсуждались реформы, проводимые в направлении установления демократии и демократических институтов в Армении.
В ходе беседы обсуждались пути преодоления факторов, препятствующих установлению демократии, при наличии региональных реалий и проблем.
Обе стороны подчеркнули необходимость стабильности и мира в Армении и регионе Южного Кавказа для демократического развития. Состоялся обмен мыслями относительно инициатив и общих подходов правительства Армении в направлении развития государственных и демократических институтов в последние годы.