Կարևորում ենք Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջորջա Մելոնիին՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և հայ ժողովրդի անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Հայ-իտալական համագործակցությունն աչքի է ընկնում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ։ Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ տարեցտարի աճում են երկկողմ առևտրաշրջանառության, ինչպես նաև իտալական ներդրումների ծավալները Հայաստանում։ Հայաստանը վճռական է Իտալիայի հետ տնտեսական հարաբերությունները հասցնել քաղաքական երկխոսության մակարդակին։
Կարևորում ենք Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում, ներառյալ՝ համագործակցությունը ԵՄ շրջանակում:
Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կնպաստենք հայ-իտալական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում առիթ կունենանք հանդիպելու՝ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր օրակարգային հարցերը, ինչպես նաև նախանշելու երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ Ձեր պատասխանատու առաքելությունն իրականացնելիս, իսկ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։

We emphasize cooperation with Italy; Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Italy Giorgia Meloni on the occasion of the national holiday. The message states:
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and the Armenian people, I warmly congratulate you and the friendly people of Italy on the occasion of the national holiday, Republic Day.
Armenian-Italian cooperation is distinguished by high-level political dialogue. I note with satisfaction that the volumes of bilateral trade turnover as well as Italian investments in Armenia are increasing year by year. Armenia is determined to bring economic relations with Italy to the level of political dialogue.
We emphasize cooperation with Italy on both bilateral and multilateral platforms, including cooperation within the EU framework.
I am sure that with joint efforts we will contribute to the strengthening of traditional Armenian-Italian friendly relations. I sincerely hope that in the near future we will have an opportunity to meet to discuss all agenda issues of mutual interest, as well as outline new prospects for bilateral cooperation.
I wish you new success in carrying out your responsible mission, and peace and prosperity to the friendly people of Italy."