«Դեմ չեն սահմանագծման աշխատանքների համար հիմք վերցնել 1975թ․ քարտեզները»․ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին հանդիպում է անցկացնում Մոլդովայի հայ համայնքի հետ։ Վարչապետն անդրադարձել է այսօր կայացած հանդիպումներին։
«Այսօր շատ նախնական, բայց կարևոր դետալ էլ կա։ Կարծես թե կողմերն ընդգծեցին, որ դեմ չեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա սահմանագծման աշխատանքների համար որպես հիմք վերցվեն 1975 թվականի քարտեզները։ Սա նշանակում է ևս մի քայլ վերահաստատելու 29,800 քառ․ կմ տարածքային ամբողջականությունը»,- ասել է վարչապետը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հունիսի 12-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Վաշինգտոնում։ Հունիսի 2-ին տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հետ կապված եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպում է նախատեսված Մոսկվայում։

«Не против взять за основу демаркационных работ карты 1975 года». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян в настоящее время проводит встречу с армянской общиной Молдовы. Премьер-министр коснулся состоявшихся сегодня встреч.
«Сегодня очень предварительно, но выявили важную деталь. Кажется, стороны подчеркнули, что не против взять карты 1975 года за основу для дальнейшей демаркации между Арменией и Азербайджаном. Это знаменует собой еще один шаг к восстановлению 29 800 кв. км территориальной целостности", - сказал премьер.
Он также сообщил, что 12 июня в Вашингтоне встретятся главы МИД Армении и Азербайджана. На 2 июня в Москве запланировано заседание трехсторонней рабочей группы по региональным коммуникациям.