«Իշխանությունն առերեսվեց ճշմարտության մի ծավալի՝ Ղարաբաղի հարցի հետ, որն անմարսելի էր». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե 44-օրյա պատերազմը 2016թ. քառօրյա պատերազմի շարունակությունն էր։
Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ նա հիշեցրել է. «Ի վերջո, չմոռանանք՝ 2018 թվականի ապրիլին Սերժ Սարգսյանը` որպես վարչապետի թեկնածու, պատերազմի անոնս արել էր, այն ժամանակ դեռ հեղափոխություն տեղի չէր ունեցել, ու սա շատ կարևոր ըմբռնում է՝ ինչո՞ւ ժողովրդավարական իշխանությունը չկարողացավ  խուսափել պատերազմից»։
Ըստ Փաշինյանի, իշխանությունն առերեսվեց ճշմարտության մի ծավալի՝ Ղարաբաղի հարցի հետ, որն անմարսելի էր առաջին հերթին հրապարակից եկած իշխանության ու էլ ավելի անմարսելի էր հանրության համար. «Սա է ֆունդամենտալ պատճառը, որովհետև երբ կարգախոսների տակ տեսնում ես ինչ կա՝ անմարսելի է»։

The authorities faced a volume of truth, the Karabakh issue, which was indigestible; Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the 44-day war was a continuation of the 2016 four-day war.
During the "Armenian Forum of Democracy," he reminded, "Finally, let's not forget that in April 2018, Serzh Sargsyan, as a candidate for the prime minister, announced war; at that time, the revolution had not yet taken place, and this is a fundamental understanding: why the democratic government could not avoid the war."
According to Pashinyan, the government faced a volume of truth, the Karabakh issue, which was indigestible for the government that came from the square and was even more indigestible for the public, "This is the fundamental reason because it is indigestible when you see what is under the slogans."