ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանը հավատում է, որ ժողովրդավարությունն ի վիճակի է ապահովել անվտանգությունը։
«Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ելույթում նա ասել է. «Մենք հավատում ենք, բայց դա դեռ պետք է ապացուցել, և ես հույս ունեմ ու ինչ-որ տեղ համոզված եմ, որ ի վիճակի կլինենք այդ հարցին դրական պատասխան տալ»։
Ըստ նրա` ժողովրդավարությունը հարակից ու աջակցող բրենդներ կունենա։ Դրանցից մեկը, ըստ նրա, տնտեսական բարձր աճն է, մյուսը՝ խաղաղությունը. «Այս եռամիասնությունն է, որ պետք է ծառայի բուն նպատակին։ Մեր խնդիրը հետևյալն է, որ ազատության ու ժողովրդավարության պայմաններում մարդը Հայաստանում լինի բարեկեցիկ, պաշտպանված, երջանիկ ու կարողանա զբաղվել իր սիրած գործով», - ասել է նա։

Демократия способна обеспечить безопасность. Никол Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что Армения считает, что демократия способна обеспечить безопасность.
В своем выступлении на «Армянском форуме за демократию» он сказал: «Мы верим, но это еще нужно доказать, и я надеюсь и почему-то убежден, что мы сможем дать положительный ответ на этот вопрос».
По его словам, демократия будет иметь родственные и поддерживающие бренды. По его словам, одно из них – это высокий экономический рост, другое – мир. «Именно эта троица должна служить самой цели. Наша задача в том, что в условиях свободы и демократии люди в Армении должны быть процветающими, защищенными, счастливыми и иметь возможность заниматься любимым делом », - сказал он.