Անհնար է չնկատել, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները հստակ սպառնալիքներ էին պարունակում. ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտին
ՀՀ ԱԳՆ-ն, ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցումների, մեկնաբանել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի հայտարարությունները։
«Հայկական կողմը մշտապես ողջունել է ԱՄՆ կողմից գործադրվող ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Կարծում ենք՝ մեր բոլոր գործընկերների համար ակնհայտ պետք է լինի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային են ինչպես Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության ճանաչումը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը: Ինչպես ընդգծել ենք ՀՀ ԱԳՆ մայիսի 29-ի հայտարարությամբ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ ժողովրդի դեմ էթնիկ զտումներ և ինքնիրավչություն իրականացնելու իրավասություն:
Անհնար է չնկատել, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 28-ին արված հայտարարությունները ոչ միայն չէին առաջարկում արժանապատիվ լուծումներ վերոնշյալ խնդիրներին, այլև հստակ սպառնալիքներ էին պարունակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ու անկախության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրենց հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի նկատմամբ, ինչի մասին հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է։
Կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգները, ելնելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության իր իսկ դավանած արժեքներից և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանձնառությունից և ներգրավվածությունից, պետք է համարժեք արձագանքի այս հայտարարություններին՝ կանխելու Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ծավալապաշտական քաղաքականությունը և Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների նկրտումները»։
Հիշեցնենք, ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է. «Ուրախ ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի երկխոսությունը շարունակվում է։ Ինչպես պետքարտուղար Բլինքենն է ասել, Հարավային Կովկասում խաղաղությունը հասանելի է։ Վերջերս մեր երախտագիտությունն ենք հայտնել խաղաղության հարցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնառության առթիվ և ողջունել նախագահ Ալիևի վերջին հայտարարությունները համաներման հնարավորության մասին»։

It is impossible not to notice that the statements of the President of Azerbaijan contained clear threats; Foreign Ministry to the US State Department
In response to media inquiries, the RA MFA commented on the statements of the spokesperson of the US State Department.
"The Armenian side has always welcomed the efforts made by the US in establishing peace, stability, and security in the South Caucasus.
We think it should be evident to all our partners that in the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, the recognition of each other's territorial integrity and inviolability of borders based on the Alma-Ata Declaration, as well as addressing the rights and security of the people of Nagorno Karabakh are key. As we emphasized in the statement of the RA Foreign Ministry on May 29, the recognition of Azerbaijan's territorial integrity cannot be interpreted as the right to carry out ethnic cleansing and self-determination against the people of Nagorno-Karabakh.
It is impossible not to notice that the statements made by the President of Azerbaijan on May 28 not only did not offer dignified solutions to the problems mentioned above but also contained explicit threats to the sovereignty and independence of the Republic of Armenia and the right of the people of Nagorno-Karabakh to live in safety and dignity in their homeland, about which the Armenian the party has repeatedly raised the alarm.
We believe that the United States, based on its professed values of democracy and human rights protection and its commitment and involvement in the establishment of lasting peace in the region, should adequately respond to these statements to prevent the expansionist policy of the Azerbaijani leadership toward the sovereign territory of Armenia and the aspirations of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh. ".
It should be noted that US State Department spokesman Matthew Miller announced: "We are glad that the dialogue between Armenia and Azerbaijan continues. As State Secretary Blinken said, peace is within reach in the South Caucasus. We recently expressed our gratitude for Prime Minister Nikol Pashinyan's commitment to peace and welcomed President Aliyev's latest statements about the possibility of amnesty."