Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության Կենտրոնական վարչության նորընտիր անդամներին՝ ՌԱԿ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Միքայել Խարապյանի գլխավորությամբ:
Վարչապետը շնորհավորել է ՌԱԿ 29-րդ համագումարի անցկացման, կուսակցության նոր ղեկավար մարմնի ընտրության առթիվ և նրանց մաղթել կուսակցական արդյունավետ աշխատանք: Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ՌԱԿ համագումարը Երևանում անցկացնելու որոշումը և բարձր գնահատել ՌԱԿ գործունեությունը, որը մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանում և Սփյուռքում: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ կառավարության և ՌԱԿ միջև համագործակցությունն առաջիկայում ևս կշարունակվի:
Միքայել Խարապյանը հավելել է, որ ՌԱԿ-ն իր աջակցությունն է հայտնում կառավարությանը՝ ի նպաստ Հայրենիքում առկա խնդիրների և մարտահրավերների լուծման: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՌԱԿ գործունեությանը, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, Հայաստանի տնտեսական զարգացումներին և այլ հարցերի:

RLP expressed its support to the RA government
Prime Minister Nikol Pashinyan received the newly elected members of the Central Board of the Ramkavar Liberal Party, headed by Mikael Kharapyan, the chairman of the Central Board of the RLP.
The Prime Minister congratulated them on holding the 29th Congress of the National People's Congress, the election of the new governing body of the party, and wished them practical party work. Nikol Pashinyan welcomed the decision to hold the Congress of the Armenian National Congress in Yerevan and highly appreciated the activities of the Armenian National Congress, which has a significant role in Armenia and the Diaspora. The Prime Minister expressed his belief that the cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Republic of Armenia will continue shortly.
Mikael Kharapyan added that the RLP supports the government in solving the problems and challenges in the Motherland. At the meeting, reference was made to the activities of the Armenian National Liberation Army, the situation around Nagorno-Karabakh, the fight against corruption, the economic developments of Armenia, and other issues.