Փաշինյանը և Զուպանչիչը կարևորել են նաև ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության գործունեությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությանը: Վարչապետը ողջունել է տիկին Զուպանչիչի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցության հետագա զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը: Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական մակարդակում ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակներում:
Ուրշկա Զուպանչիչը հայտնել է Սլովենիայի պատրաստակամությունը՝ տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ինչպես նաև ագրեսիվ հռետորաբանությունը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, ընդգծել միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Վարչապետը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները: Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչը կարևորել են նաև Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, ինչը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը:

Pashinyan and Zupančič also highlighted the activities of the EU mission in Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation headed by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Slovenia, Urška Klakočar Zupančič. The Prime Minister welcomed Mrs. Zupančič's visit to Armenia and expressed confidence that it will give a new impetus to further cooperation between the two countries. Nikol Pashinyan emphasized the expansion of both political and economic cooperation. The Prime Minister considered active cooperation at the parliamentary level, including on international platforms, necessary.
Urška Zupančič expressed Slovenia's readiness to expand relations with Armenia in various directions. The interlocutors touched on issues of regional importance. In particular, Nikol Pashinyan and Urška Zupančič emphasized the need to stop Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and aggressive rhetoric. The Prime Minister presented details about the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh and emphasized the importance of addressing the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh under the internationally guaranteed dialogue mechanism.
The Prime Minister presented the approaches of the Armenian side regarding the settlement of existing key issues. Nikol Pashinyan and Urška Zupančič also highlighted the activities of the European Union Civil Mission in Armenia, which contributes to peace and stability in the region.