Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի դեսպանի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տոմաժ Մենցինին:
Հանրապետության նախագահը ողջունելով հյուրին, մասնավորապես, նշել է. «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ-սլովենական հարաբերութունների զարգացման գործում Ձեր կատարած ներդրման համար: Մեր երկրները բարեկամական հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են փոխշահավետ համագործակցության և մեր ընդհանուր արժեքներին նվիրված լինելու վրա: Մենք գալիք տարի նշելու ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը:
Համոզված եմ՝ կամփոփենք այն ամենն, ինչ արել ենք համատեղ և, իհարկե, միշտ պետք է առաջ նայել, զարգացնել հարաբերությունները, գտնել համագործակցության նոր բնագավառներ, նոր ոլորտներ»:
Դեսպան Մենցինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել, որ իր դիվանագիտական ծառայությունը միտված է եղել երկու երկրների միջև բազմոլորտ փոխգործակցության խթանմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Սլովենիայի միջև բազմաշերտ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, տնտեսական և այլ ոլորտներում փոխգործակցային ներուժի առկայությունը, ինչպես նաև կարևորվել է միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանի և Սլովենիայի սերտ համագործակցությունը:

Vahagn Khachaturyan had a farewell meeting with the Ambassador of Slovenia
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia, Tomaz Mencin, on the occasion of completing the diplomatic mission.
Welcoming the guest, the President of the Republic noted, "I want to thank you for contributing to developing Armenian-Slovenian relations. Our countries have social concerns based on mutually beneficial cooperation and commitment to shared values. Next year we will celebrate the 30th anniversary of establishing our diplomatic relations.
I am sure that we will summarize everything we have done together and, of course, we should always look ahead, develop relations, find new areas of cooperation, new areas."
Ambassador Mentsin thanked for the reception and emphasized that his diplomatic service aimed to promote multi-sectoral cooperation between the two countries.
Issues related to multi-level cooperation between Armenia and Slovenia were discussed during the meeting. Both sides emphasized cooperation potential in high-tech, economic, and other fields and the close association of Armenia and Slovenia on various international platforms.