Ադրբեջանի նախագահը սպառնում է ուժի կիրառմամբ օկուպացնել ՀՀ ինքնիշխան նոր տարածքներ․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հնչեցված հերթական ռազմատենչ հայտարարություններին, որոնք միտված են վիժեցնելու Հայաստանի Հանրապետության ու միջազգային գործընկերների ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
«Ի հեճուկս ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, 2022թ․ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու գրավոր հանձնառությանը, այլ հարթակներում բազմիցս ստանձնած նույնպիսի բանավոր պարտավորություններին, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններին՝ Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանի Հանրապետությանը կրկին սպառնում է ուժի կիրառմամբ, իսկ ԼՂ բնակչությանը՝ էթնիկ զտումներով:
Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ոտնահարել ու անտեսել ինչպես նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այնպես էլ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները: Նշյալի վկայությունն է նախագահ Ալիևի խոսքերն առ այն, որ վերահսկելով Լաչինի միջանցքը` Ադրբեջանը խափանել է ԼՂ ու Հայաստանի միջև կապը: Ավելին, նույն համատեքստում վերջինս անթաքույց կերպով սպառնում է էթնիկ զտումներ իրականացնել, եթե ԼՂ հայերը «դասեր չքաղեն» Լաչինի միջանցքի արգելափակումից:
Ցավոք, ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և հանձնառությունների խախտումներն այսքանով չեն սահմանափակվում: Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում երկխոսություն սկսելու փոխարեն՝ Ադրբեջանի նախագահը վերջիններիս սպառնում է հաշվեհարդարով և քրեական հետապնդմամբ: Միաժամանակ, ի ցույց է դրվում, որ Ադրբեջանը ոչ թե ցանկանում է հասցեագրել առկա խնդիրները, այլ առաջ շարժվել «չկան ԼՂ հայեր, չկա ԼՂ հիմնախնդիր» սկզբունքով: Նման գործելաոճը հակասում է նաև ընթացիկ բանակցությունների տրամաբանությանը, այդ թվում` միջնորդական առաքելություն իրականացնող դերակատարների՝ կարգավորման վերաբերյալ մոտեցումներին:
Աներկբա է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ բնակչության դեմ էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրավասություն: Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջնորդական առաքելություն իրականացնող դերակատարների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահն իր հայտարարությամբ հող է նախապատրաստում ԼՂ բնակչության դեմ հերթական ագրեսիվ գործողության և իրենց հայրենիքում ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքից զրկելու համար:
Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի նախագահը ոչ միայն ցեղասպան սպառնալիքներ է հնչեցնում ԼՂ բնակչության նկատմամբ, այլ նաև կասկածի տակ է դնում ՀՀ անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Փաստացիորեն, Ադրբեջանի նախագահը մարտահրավեր է նետում ամբողջ քաղաքակիրթ հանրությանը՝ սպառնալով ուժի կիրառմամբ օկուպացնել ՀՀ ինքնիշխան նոր տարածքներ: Ավելին, ընդգծվում է, որ նույնիսկ ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով չի կարող կանգնեցնել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի տարածքային պահանջները բավարարելու նկրտումները:
Հայաստանը հաստատակամ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իր ընտրած ճանապարհին: Ցավոք սրտի, ինչպես երևում է Ադրբեջանի ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանությունից և գործողություններից, այդ պետությունը խնդիրների լուծումը տեսնում է ոչ թե Ալմա-Աթայի հռչակագրով նախանշված սահմաններով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման, այլ սպառնալիքի և ռազմական ուժի գործադրման ճանապարհով։
Նման զարգացումները կանխելու համար Հարավային Կովկասի խաղաղությամբ և կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր գործընկերները պարտավոր են հանդես գալ միանշանակ և աներկբա գնահատականներով»,- ասված է հայտարարությունում:

The President of Azerbaijan threatens to use force to occupy new sovereign territories of Armenia; RA MFA
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia draws the attention of the international community to the repeated belligerent statements made by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on May 28, which are aimed at aborting the efforts of the Republic of Armenia and international partners aimed at establishing peace, stability, and security in the region.
"Contrary to the UN charter, the written commitment to refrain from the use of force or the threat of power made in the tripartite declaration of Sochi on October 31, 2022, similar oral commitments made many times on other platforms, as well as the ongoing negotiations on the regulation of bilateral relations, the President of Azerbaijan is threatening the Republic of Armenia again. by the use of force, and ethnic cleansing of the NK population.
It is necessary to record that the leadership of Azerbaijan continues to violate and ignore the previously reached agreements, including the 2020 provisions of the tripartite declaration of November 9 and the fundamental principles of international law. This is evidenced by President Aliyev's words that by controlling the Lachin Corridor, Azerbaijan disrupted the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia. Moreover, in the same context, the latter openly threatens to carry out ethnic cleansing if the Armenians of Nagorno-Karabakh do not "learn lessons" from blocking the Lachin Corridor.
Unfortunately, violations of agreements and commitments are not limited to this. Instead of starting a dialogue with the representatives of Nagorno-Karabakh within the framework of the international mechanism, the President of Azerbaijan threatens them with reprisals and criminal prosecution. At the same time, it is shown that Azerbaijan does not want to address the existing problems but to move forward on the principle of "there are no Nagorno Karabakh Armenians, there is no Nagorno Karabakh problem." Such a way of working also contradicts the current negotiations' logic, including the actors' approaches to carrying out a mediation mission to the settlement.
It is indisputable that the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan cannot be interpreted as the authority to carry out ethnic cleansing against the population of Nagorno-Karabakh. The Republic of Armenia draws the attention of the international community, including the mediating actors, to the fact that the president of Azerbaijan, with his statement, is preparing the ground for another aggressive action against the population of Nagorno-Karabakh and depriving them of the right to live freely, safely and with dignity in their homeland.
It is noteworthy that the president of Azerbaijan not only makes genocidal threats against the population of Nagorno-Karabakh but also calls into question the independence and territorial integrity of Armenia. The president of Azerbaijan challenges the entire civilized society by threatening to occupy new sovereign territories of Armenia by force. Moreover, it is emphasized that even the presence of the EU observation mission along the international border between Armenia and Azerbaijan cannot stop the ambitions of meeting Azerbaijan's territorial claims against Armenia.
Armenia is steadfast in its chosen path of establishing peace in the region. Unfortunately, as can be seen from the aggressive rhetoric and actions of the leadership of Azerbaijan, that state does not know the solution to the problems through the recognition of the territorial integrity of the Republic of Armenia with the borders defined by the Alma-Ata Declaration and addressing the rights and security of the people of Nagorno Karabakh, but through the use of threats and military force.
To prevent such developments, all partners interested in the peace and stability of the South Caucasus are obliged to come up with unequivocal and unequivocal assessments," the statement said.