«Թեման քննարկել ենք ռուս գործընկերների հետ․ արդյունքները գոհացնող չեն». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«2022 թիվն ընդգծվեց Հայաստանի նկատմամբ սեպտեմբերյան ագրեսիայով». հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2022թ պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկումների ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրությունը շարունակում է մնալ բավական լարված. «Դա կապված է ոչ միայն մեր ունեցած բարդ հարաբերությունների հետ, այլև գլոբալ պրոցեսների, ՌԴ-Ուկրաինա հակամարտության հետ։ Հիմա շատ տագնապալի լուրեր ենք ստանում Իրանի և Աֆղանստանի սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններից, և այլն»։
Փաշինյանը նշեց, որ իշխանությունը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ ու ռազմավարություն և անում է հնարավորն՝ այն կյանքի կոչելու համար։ Նա հիշեցրել է, որ նախորդ շաբաթ Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան եռակողմ ձևաչափով բանակցային հերթական փուլը։ Վարչապետը որոշ մանրամասներ է բացահայտել. «Տեղեկացնեմ, որ քննարկման թեմաներից մեկը վերաբերում էր ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար իրավիճակին և Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը։ Այս թեման քննարկել ենք նաև ՌԴ մեր գործընկերների հետ, և չեմ կարող ասել, որ արդյունքները գոհացնում են։ Պետք է արձանագրենք, որ սա շատ ցավալի իրավիճակ է»,- ասել է նա։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ առիթ ունեցել է ասելու, որ Լաչինի միջանցքի փակումը տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ և ներկայությամբ, ինչը ևս մտահոգիչ է. «Այս իրադրության կարգավորման ուղղությամբ մենք շարունակելու ենք քննարկումները, այդ թվում՝ ռուսաստանցի գործընկերների հետ»։
Նա պատմել է, որ Մոսկվայում քննարկվել է նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցը։ Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանը պատրաստ է դրան, բայց դա պետք է տեղի ունենա 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա. «Մենք ընդգծել ենք, որ երկրների սուվերենության և իրավազորության ներքո պատրաստ ենք շատ արագ կոմունիկացիաների վերաբացմանը։ Փորձում ենք աշխատել երկաթուղային ենթակառուցվածքների բացման վրա։ Մենք տրամադրված ենք ու շահագրգիռ, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացվեն»։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն այս հարցում մեծ ճկունություն է ցուցաբերում. «Իմ ասած սկզբունքը տարածաշրջանի երկրների սուվերենության և իրավազորության ներքո կոմունիկացիաների բացման մասին է, և կարծում եմ՝ մենք այդտեղ բավական ճկուն և կառուցողական դիրքորոշում ունենք, պատրաստ ենք իսկապես գնալ այդ կոմունիկացիաների բացմանը»։

"We discussed the topic with our Russian partners. the results are not satisfactory;" Nikol Pashinyan (VIDEO)
"The September aggression against Armenia highlighted the number 2022," announced Prime Minister Nikol Pashinyan during the preliminary discussions on implementing the 2022 state budget.
According to him, the military-political situation in the region continues to be quite tense, "It is connected with our complex relations and global processes, the Russian-Ukraine conflict. Now we are receiving very alarming news from the events taking place on the border of Iran and Afghanistan, etc."
Pashinyan noted that the government has adopted a peace agenda and strategy and is doing everything possible to implement it. He reminded that the next round of negotiations in the trilateral format of Armenia-Azerbaijan-Russia took place in Moscow last week. The Prime Minister revealed some details, "I would like to inform you that one of the topics of the discussion was related to the humanitarian situation established in Nagorno-Karabakh and the illegal closing of the Lachin Corridor. We have also discussed this topic with our Russian colleagues, and I cannot say that the results are satisfactory. We must record that this is a very painful situation," he said.
Pashinyan reminded that he had occasion to say that the closure of the Lachin corridor took place in front of and in the presence of Russian peacekeepers, which is also worrying, "We will continue discussions on the settlement of this situation, including with our Russian partners."
He said that the issue of opening regional communications was also discussed in Moscow. According to the Prime Minister, Armenia is ready for this, but it should happen based on the statement of November 9, 2020, "We have emphasized that we are ready for the re-opening of communications very quickly under the sovereignty and jurisdiction of the countries. We are trying to work on the opening of railway infrastructures. We are willing and interested in the opening of regional communications."
Pashinyan noted that Armenia shows great flexibility in this matter, "The principle I said is about the opening of communications under the sovereignty and jurisdiction of the countries of the region, and I think we have a quite flexible and constructive position there, we are ready to really go for the opening of those communications."