Վահե Գևորգյանը հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին
Մայիսի 24-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Նախարարի տեղակալը հատուկ խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ հայատյացության հողի վրա իրականացվող այս ապօրինի գործողությունները Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականության վկայությունն են։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից` «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումներին և այդ համատեքստում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությանը։
Վահե Գևորգյանը կարևորել է Հայաստանի և Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի շարունակական սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ կանխարգելման օրակարգի շրջանակներում՝ շեշտելով հատուկ խորհրդականի ակտիվ ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ՄԱԿ կողմից ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների գործարկման նպատակով։

Vahe Gevorgyan met with the UN Secretary General's Special Adviser on Genocide Prevention
On May 24, RA Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan, who was in New York on a working visit, met with Alice Wairimu Nderitu, Special Adviser of the UN Secretary-General on Genocide Prevention, Deputy Chief of Staff.
The deputy minister presented to the particular adviser the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, stressing that these unlawful actions based on Armenian hatred are evidence of Azerbaijan's policy of ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh.
Reference was made to the decades-long gross violations of the "International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination" by Azerbaijan and, in that context, the importance of the implementation of the February 22 decision by the International Court of Justice on the application of urgent measures against Azerbaijan.
Vahe Gevorgyan emphasized the continuous close cooperation between Armenia and the Office of the Special Adviser within the framework of the UN prevention agenda, stressing the need for the active involvement of the Special Adviser to launch mechanisms for the prevention of genocide and other mass crimes by the UN.