«Ադրբեջանը վստահեցնում է, որ առանց որևէ տարբերակի ճանաչում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը»․ Պուտին
25 Մայիսի, 22:56
Ադրբեջանը վստահեցնում է, որ առանց որևէ տարբերակի ճանաչում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը, և երկրորդ, երրորդ մեկնաբանություն, կապված տրանսպորտային կապերի հնարավոր ապաշրջափակման հետ, որևէ հիմք չունի։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի մասին մեր եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ։ Մենք երբեք չենք փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցում։ Եվ դուք գիտեք, որ թե՛ մեր հայ ընկերների, թե՛ Ադրբեջանի հետ քննարկումներում մենք միշտ հավատարիմ ենք եղել և հիմա էլ հավատարիմ ենք հենց այդ դիրքորոշմանը։ Ամեն ինչ պետք է համապատասխանի մեր եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին։ Մեր դիրքորոշումն այստեղ չի փոխվել։
Տրանսպորտային երթուղիների, կոմունիկացիաների՝ և՛ երկաթուղիների, և՛ հնարավոր ճանապարհների ապաշրջափակման վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը նույնպես անփոփոխ է։ Եվ հիմա, ադրբեջանական պատվիրակության հետ երկկողմ շփման ընթացքում, մենք խոսել ենք այս մասին։
Բայց պետք է ասել, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես հաստատում է, որ այս հարցում որևէ փոփոխություն չկա․ Ադրբեջանը վերահաստատում է, որ առանց որևէ տարբերակի ճանաչում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը, և երկրորդ, երրորդ մեկնաբանություն, կապված տրանսպորտային կապերի հնարավոր ապաշրջափակման հետ, որևէ հիմք չունի։
Այդուհանդերձ, հարցեր կան, հենց նոր նշեցիր, դրանք, կարծում եմ, կապված են տերմինաբանության հետ։ Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք ավելի մանրամասն խոսել այս մասին»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

«Азербайджан уверяет, что признает полный суверенитет Армении без каких-либо вариантов». Путин
Азербайджан уверяет, что безоговорочно признает полный суверенитет Армении, а второй и третий комментарии относительно возможного разблокирования транспортных сообщений не имеют под собой никаких оснований. Об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
«Вы знаете нашу позицию относительно нашего трехстороннего заявления по Лачинскому коридору. Мы никогда не меняли свою позицию по этому вопросу. И вы знаете, что в наших дискуссиях с нашими армянскими друзьями и с Азербайджаном мы всегда были верны этой позиции и остаемся верны этой позиции. Все должно соответствовать духу и букве нашей трехсторонней декларации. Наша позиция здесь не изменилась.
Неизменна и наша позиция в отношении разблокирования транспортных путей, коммуникаций, как железных, так и возможных автомобильных дорог. И сейчас, в ходе двустороннего контакта с азербайджанской делегацией, мы говорили об этом.
Но надо сказать, что азербайджанская сторона также подтверждает отсутствие изменений в этом вопросе. Азербайджан подтверждает, что безоговорочно признает полный суверенитет Армении.
Тем не менее, есть вопросы, о которых вы только что сказали, я думаю, они связаны с терминологией. Думаю, мы можем поговорить об этом подробнее», — сказал президент России.