«Հայաստանը տարածքային պահանջ չունի ոչ մի հարևանից․ այդ թվում՝ Ադրբեջանից». Արշակյան
«Հայաստանը որևէ տարածքային պահանջ չունի ոչ մի հարևանից, այդ թվում՝ Ադրբեջանից». լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը՝ բացատրելով, որ իր ասածը նշանակում է, որ անհրաժեշտություն կա ճշգրտել պետական սահմանները և այն տարածքները, որոնք Հայաստանին ու Ադրբեջանին են պատկանում։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի տրամաբանությունը մոտեցումների մասին է, ոչ թե նրա, որ պայմանագիրը սեղանին է և պիտի ստորագրվի․ «Խնդիրը սկզբունքների ճշգրտման մեջ է։ Թվերի մասին խոսելիս խոսում են կոնկրետության մասին»։
Արշակյանի դիտարկմամբ՝ այս համատեքստում Արցախի հարցը այս մոտեցումների մեջ ընկալվում է այնպես, որ արցախահայության իրավունքների և անվտանգության հարցերի շուրջ պետք է ստեղծվի միջազգային ֆորմատ, և երկխոսության մեջ պետք է մտնեն Ստեփանակերտն ու Բաքուն։ ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ երբ Արցախը խոսում է իր իրավունքների մասին, նշանակում է՝ ներկա է այդ սեղանի շուրջ, և փոխվել է այն տրամաբանությունը, երբ Արցախը բացակա էր բանակցությունների սեղանից։ «Այն պահից, երբ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որպես Հայաստանի նախագահ, սկսեց բանակցել ոչ միայն Հայաստանի, այլև Արցախի անունից, անուղղակի պարզվեց, որ Հայաստանը տարածքային վեճ ունի Ադրբեջանի հետ։ Մենք ասում ենք, որ տարածքային վեճ չունենք Ադրբեջանի հետ։ Այսինքն, փոխադարձաբար ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, և դրանից հետո ստեղծվում են միջազգային մեխանիզմներ, որոնք պատասխանատու են Արցախի և Ադրբեջանի երկխոսության և արցախահայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների համակարգման համար»։

"Armenia has no territorial claim from any neighbor. including from Azerbaijan;" Arshakyan
"Armenia has no territorial claims from any neighbor, including Azerbaijan;" NA Deputy Speaker Hakob Arshakyan said in a briefing with journalists, explaining that what he said means that there is a need to adjust the state borders and the territories that belong to Armenia and Azerbaijan.
According to him, the logic of the peace agreement is about approaches, not that the deal is on the table and must be signed, "The problem is in adjusting the principles. When talking about numbers, they talk about concreteness.
According to Arshakyan, in this context, the Artsakh issue is perceived in these approaches in such a way that an international format should be created on the issues of the rights and security of the Artsakh Armenians, and Stepanakert and Baku should enter into a dialogue. According to the NA Vice President, when Artsakh talks about its rights, it means that it is present at that table, and the logic when Artsakh was absent from the negotiation table has changed. "From the moment President Robert Kocharyan, as the President of Armenia, started negotiating not only on behalf of Armenia but also Artsakh, it was indirectly revealed that Armenia has a territorial dispute with Azerbaijan. We say that we have no territorial conflict with Azerbaijan. In other words, we mutually recognize each other's territorial integrity. After that, international mechanisms are created responsible for the dialogue between Artsakh and Azerbaijan and the coordination of rights and security guarantees for Artsakh Armenians.