Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որ տեղում ծանոթանան մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տարածված տեղեկությանը, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ն դիտարկում է Հայաստանում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը:
«Ցավոք, մեր գործող ատոմակայանը ունի մեկ վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել: Հիմա մենք շատ ակտիվ մի քանի գործընկերների հետ բանակցում ենք ատոմակայան կառուցելու հարցի շուրջ, այդ բանակցությունները վարվում են Ռուսաստանի հետ, ԱՄՆ-ի հետ, երրորդ երկրների հետ, հիմա դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է տնտեսապես ավելի շահավետ», - ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ առաջիկայում Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի ԱՄՆ, որ տեղում ավելի մանրամասն ծանոթանան մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին:
Նա տեղեկացրել է, որ մոդուլային ատոմակայանները կարող են ավելի ցածր լինել՝ 70 մեգավատ ու սկսեն այդպես շարունակ կտորներով կառուցել, իսկ այսօրվա մեր ատոմակայանը 400 մեգավատ է. «Մյուս առաջարկները մեզ համար խնդրահարույց են, որովհետև միանգամից 1000 մեգավատանոց ատոմակայան են առաջարկում, մասնագետներն էլ ասում են, որ դեռ հարցեր կան»։

A delegation from Armenia will go to the USA to get acquainted with the possibilities of modular nuclear power plants (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the general information according to which the USA is considering the possibility of building small modular nuclear reactors in Armenia.
"Unfortunately, our existing nuclear power plant has one deadline, after which we cannot operate it. Now we are actively negotiating with several partners on the issue of building a nuclear power plant; these negotiations are being conducted with Russia, the USA, and third countries, and now we are considering which of these options is economically more profitable," he said.
According to Pashinyan, a delegation from Armenia will shortly leave for the United States to learn more about the possibilities of modular nuclear power plants.
He informed me that modular nuclear power plants could be lower - 70 megawatts and start to be built piece by piece, and today's nuclear power plant is 400 megawatts. "The other proposals are problematic for us because they propose a 1000 megawatt nuclear power plant at once, and experts say there are still questions."