Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ բնակչությանը. Արմեն Գրիգորյան
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՌԴ Մոսկվայի մարզում մասնակցում է «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը», որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Իր ելույթում քարտուղարն անդրադրձել է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին:
Խոսել է 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները:
Միաժամանակ, Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում` Լաչինի միջանցքում, 2023թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրմանը` շեշտելով, որ դա 2020 նոյեմբերիի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է, որով Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ բնակչությանը։ Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԼՂ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, ինչպես նաև ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային դիտորդնել ուղարկելու անհրաժեշտությունը:
Ելույթի եզրափակիչ մասում ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար և հույս հայտնել, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումն առավել ինտենսիվորեն առաջ կընթանա։

Azerbaijan strives to subject the population of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing; Armen Grigoryan
RA Secretary of State Council Armen Grigoryan is participating in the "11th International Meeting of High-ranking Representatives Coordinating Security Issues" in the Moscow region of the Russian Federation, during which he made a speech.
In his speech, the secretary addressed the challenges of international and regional security.
He spoke about the recognition of each other's territorial integrity by Armenia and Azerbaijan based on the 1991 Alma Ata Declaration. He presented the challenges posed by Azerbaijan to the territorial security of Armenia.
At the same time, Armen Grigoryan referred to the establishment of a checkpoint by Azerbaijan on April 23, 2023, in the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission in the Lachin Corridor, stressing that it is a gross violation of the tripartite declaration of November 9, 2020, by which Azerbaijan seeks to subject the population of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing. In this context, the Secretary of the Security Council emphasized the launch of the international mechanism for ensuring the rights and security of the NK population and the need to send international observers to the NK and Lachin Corridor.
In the final part of the speech, the Secretary of the Security Council emphasized that Armenia is taking steps to normalize relations with Turkey and expressed hope that the normalization of those relations will advance more intensively.