Կառավարությունը շահագրգիռ է հայկական շուկա բրիտանացի ներդրողների ներգրավմամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Դոքերթիի այցը Հայաստան և կարևորել Միացյալ Թագավորության հետ տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցությունն ու զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերություններն ունեն առաջընթացի մեծ ներուժ:
Լեո Դոքերթին նշել է, որ արդեն իսկ հայտարարվել է Հայաստանի հետ ռազմավարական երկխոսություն սկսելու մասին և հավելել, որ իրենք հետաքրքրված են տարբեր ուղղություններով կապերի ընդլայնմամբ:
Մասնավորապես, քննարկվել են առևտրատնտեսական փոխգործակցությանը, արևային էներգետիկայի և այլ ոլորտներում ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է հայկական շուկա բրիտանացի ներդրողների ներգրավմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ներդրմանը: Վարչապետը նշել է, որ ոչ միայն միջանցքը շրջափակելու, այլ նաև ԼՂ ժողովրդին գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից զրկելու Ադրբեջանի քաղաքականության նպատակն է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը:

The government is interested in attracting British investors to the Armenian market
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Minister of State for European Affairs of the United Kingdom Leo Docherty.
The Prime Minister welcomed Mr. Docherty's visit to Armenia and emphasized close cooperation and development with the United Kingdom in various fields. Nikol Pashinyan expressed his belief that bilateral relations have great potential for progress.
Leo Dockerty noted that it has already been announced to start a strategic dialogue with Armenia and added that they are interested in expanding ties in different directions.
In particular, issues related to trade and economic interaction, possibilities of implementation of programs in solar energy and other fields were discussed. Prime Minister Pashinyan added that the RA government is interested in attracting British investors to the Armenian market.
Reference was also made to the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations, the unblocking of regional transport and economic infrastructures, border demarcation and border security between Armenia and Azerbaijan, the situation around Nagorno Karabakh, in particular, the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor. To the introduction of the international dialogue mechanism between Baku and Stepanakert. The prime minister noted that the goal of Azerbaijan's policy not only to block the corridor, but also to deprive the people of NK from gas and electricity supplies, is to subject the Armenians of NK to ethnic cleansing.