Կառավարությունը շահագրգիռ է հայկական շուկա բրիտանացի ներդրողների ներգրավմամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Դոքերթիի այցը Հայաստան և կարևորել Միացյալ Թագավորության հետ տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցությունն ու զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերություններն ունեն առաջընթացի մեծ ներուժ:
Լեո Դոքերթին նշել է, որ արդեն իսկ հայտարարվել է Հայաստանի հետ ռազմավարական երկխոսություն սկսելու մասին և հավելել, որ իրենք հետաքրքրված են տարբեր ուղղություններով կապերի ընդլայնմամբ:
Մասնավորապես, քննարկվել են առևտրատնտեսական փոխգործակցությանը, արևային էներգետիկայի և այլ ոլորտներում ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է հայկական շուկա բրիտանացի ներդրողների ներգրավմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ներդրմանը: Վարչապետը նշել է, որ ոչ միայն միջանցքը շրջափակելու, այլ նաև ԼՂ ժողովրդին գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից զրկելու Ադրբեջանի քաղաքականության նպատակն է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը:

Правительство заинтересовано в привлечении британских инвесторов на рынок Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял государственного министра по европейским делам Великобритании Лео Докерти.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Докерти в Армению и подчеркнул тесное сотрудничество и развитие с Соединенным Королевством в различных областях. Никол Пашинян выразил уверенность, что двусторонние отношения имеют большой потенциал для развития.
Лео Докерти отметил, что уже заявлено о начале стратегического диалога с Арменией, и добавил, что они заинтересованы в расширении связей по разным направлениям.
В частности, обсуждались вопросы торгово-экономического взаимодействия, возможности реализации программ в солнечной энергетике и других областях. Премьер-министр Пашинян добавил, что правительство РА заинтересовано в привлечении британских инвесторов на рынок Армении.
Был также упомянут процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, разблокирования региональной транспортной и экономической инфраструктур, демаркации границы и обеспечения безопасности границы между Арменией и Азербайджаном, ситуация вокруг Нагорного Карабаха, в частности, гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе. в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора.К внедрению механизма международного диалога между Баку и Степанакертом. Премьер-министр отметил, что цель политики Азербайджана не только перекрыть коридор, но и лишить народ НК газо- и электроснабжения, подвергнуть армян НК этнической чистке.