Քննարկվել է Հայաստանում Կատարի դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը. նախագահը հանդիպել է Կատարի էմիրի հետ
Աշխատանքային այցով Կատարի Պետությունում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Կատարի տնտեսական համաժողովի հանդիսավոր բացմանը:
Պաշտոնական արարողությունից հետո, Հանրապետության նախագահը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել էմիրին հրավերի համար և շնորհավորել Կատարի տնտեսական ֆորումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում ընդգծել է Հայաստանի և արաբական աշխարհի միջև առկա սերտ բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման և այդ ուղղությամբ երկուստեք առկա պատրաստակամության կարևորությունը:
Հանրապետության նախագահն իր խոսքում էմիրին մանրամասներ է հայտնել հարավկովկասյան տարածաշրջանային իրողությունների և ղարաբաղյան հիմնախնդրի բովանդակության վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հարևան երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման իր դիրքորոշմանը:
Շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին իր խոսքում նշել է, որ տեղյակ է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունից և հուսով է, որ իրողությունները կզարգանան կայուն խաղաղության հասնելու օրակարգով: Էմիրը նշել է, որ ներկայում Կատարից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ կատարվում է շաբաթական 10 թռիչք, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև առկա համագործակցային ներուժի մասին: Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին նաև շեշտել է, որ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը կնպաստի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում Կատարի դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը, երկուստեք շեշտվել է վերջինիս կարևորությունը, ինչը նոր մակարդակի կարող է բարձրացնել հայ-կատարական տնտեսական, գյուղատնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցությունը:

The possibility of opening Qatar embassy in Armenia was discussed; the President met with the Emir of Qatar
President Vahagn Khachaturyan, who is in the State of Qatar on a working visit, participated in the opening ceremony of the Qatar Economic Forum.
After the official ceremony, the President of the Republic met with Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Emir of the State of Qatar.
The President thanked the Emir for the invitation and congratulated him on organizing the Qatar Economic Forum at a high level.
During the meeting, Vahagn Khachaturyan emphasized in his speech the importance of the continuous development of close friendly relations between Armenia and the Arab world and the readiness of both sides in this direction.
In his speech, the president of the republic told the emir details about the South Caucasian regional realities and the contents of the Karabakh problem. Vahagn Khachaturyan emphasized that Armenia is committed to establishing regional peace and neighborly relations with neighboring countries.
Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani said in his speech that he knows the Armenian-Azerbaijani conflict and hopes the realities will develop according to the agenda of achieving stable peace. The Emir noted that currently, there are ten weekly flights from Qatar to Armenia and vice versa, which indicates the potential for cooperation between the two countries. Tamim bin Hamad Al Thani also stressed that establishing stability and peace in the region would contribute to further developing relations.
During the conversation, the possibility of opening the Qatari embassy in Armenia was discussed, and the importance of the latter was emphasized on both sides, which can raise the Armenian-Qatari economic, agricultural, political, and cultural cooperation to a new level.
At the end of the meeting, the President of the Republic invited the Emir of Qatar to visit Armenia.