ՄԹ-ի համար Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները նույնքան կարևոր են, որքան Հայաստանի հետ. նախարար
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթին հայտարարել է, թե իրենց երկրի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցի հետ կապված չի փոխվել. ՄԹ-ն ուզում է տեսնել համապարփակ խաղաղություն՝ հնարավորինս շուտ։
«Մեկ անգամ ևս ամրապնդում ենք ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն այդ ուղղությամբ։ Փորձում ենք համագործակցություն ամրացնել Հայաստանի և ՄԹ-ի միջև, ուրախ եմ հայտարարելու, որ մեկնարկել է ռազմավարական երկխոսությունը, որը, հուսանք, տեղի կունենա այս տարվա երկրորդ կեսին։ Այն կընդլայնի մեր համագործակցության եզրը, հուսանք, որ դրական ընկալում կունենա», - ասել է Լեո Դոքերթին։
Ըստ նախարարի, ՄԹ-ի համար Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները նույնքան կարևոր են, որքան Հայաստանի հետ հարաբերությունները. «Բայց մենք միշտ հստակ ենք եղել, որ այս շարունակական հակամարտությունը կայուն խաղաղության չի կարող հանգեցնել։ Մենք կայուն խաղաղություն ենք ուզում և դրան կարող ենք հասնել միայն սեղանի շուրջ։ Մենք կփորձենք ազդեցություն ունենալ կողմերի վրա՝ փորձելով այս հարցը հանգուցալուծման տանել», - ասել է նա։

For the UK, relations with Azerbaijan are as crucial as with Armenia; Minister
The Minister of State for European Affairs of the United Kingdom, Leo Dockerty, stated that his country's position regarding the Karabakh issue has not changed. The UK wants to see comprehensive peace as soon as possible.
"Once again, we are strengthening the position of the EU and the USA in that direction. We are trying to strengthen cooperation between Armenia and the UK, I am happy to announce that the strategic dialogue has started, which will hopefully take place in the second half of this year. It will expand the edge of our cooperation; we hope it will have a positive perception", said Leo Dockerty.
According to the minister, for the UK, relations with Azerbaijan are as crucial as relations with Armenia. "But we have always been clear that this ongoing conflict cannot lead to lasting peace. We want stable peace and we can achieve it only around the table. We will try to influence the parties, trying to bring this issue to a conclusion," he said.