«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում կետ է եղել, որ հանել ենք և ասել՝ ոչ մի պարագայում չենք ստորագրի». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է հայտնել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի գիշերը եռակողմ հայտարարության ստորագրումից․ «Նոյեմբերի 9-ի եռակողմում եղել է կետ, որ հանել ենք և ասել, որ ոչ մի պարագայում չենք ստորագրի։ Կետերից մեկը վերաբերել է անկլավներին, երկրորդը՝ Հայաստանի տարածքով միջանցքին։ Ավելին ասեմ՝ եղել են գործընկերներ, որոնք իմ այդ դիրքորոշումը չեն կիսել, ասել են՝ անկլավներով էլ ստորագրի։ Հետագայում այդ մարդկանց մի մասը մեզ դավաճանության մեջ է մեղադրել ու պահանջել է մեր հրաժարականը, բայց դա փաստ է»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ցավում է, որ այդ խոսակցությունները չեն ձայնագրվել, որովհետև եթե այդպես լիներ, «շատ մարդիկ շատ բաներ խոսելու ոչ մի տարբերակ ուղղակի չէին ունենա»:
Փաշինյանը մանրամասնել է, որ հայտարարությունը «անկլավներով ստորագրելու» հարցին կողմ է եղել այն ժամանակվա ԶՈւ ԳՇ-ն. «Քննարկումներ են եղել ԳՇ ներկայացուցիչների հետ։ ԳՇ-ում ասում էին՝ ոչինչ, անկլավներով ստորագրի։ Ես ասել եմ՝ ոչ, չեմ ստորագրի»,- հավելել է նա։

"There was a point in the November 9 announcement that we removed and said that we will not sign under any circumstances;" Prime Minister (VIDEO)
"There was a point in the November 9 announcement that we removed and said that we will not sign under any circumstances;"  Prime Minister (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan gave details of the signing of the tripartite statement on the night of November 9, 2020, "There was a clause in the November 9 tripartite agreement that we removed and said we would not sign under any circumstances. One of the points referred to the enclaves, and the second to the corridor through the territory of Armenia. Moreover, some colleagues did not share my position; they told me to sign with the enclaves. Later, some of those people accused us of treason and demanded our resignation, but this is a fact," he said.
Nikol Pashinyan said that he was sorry that those conversations were not recorded because if they were, "many people would simply have no way to talk about many things."
Pashinyan elaborated that the issue of "signing the declaration with enclaves" favored the then General Staff of the Armed Forces, "Discussions were held with the representatives of the  General Staff, and they said it's nothing; sign with enclaves. I said no; I will not sign," he added.