«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում կետ է եղել, որ հանել ենք և ասել՝ ոչ մի պարագայում չենք ստորագրի». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է հայտնել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի գիշերը եռակողմ հայտարարության ստորագրումից․ «Նոյեմբերի 9-ի եռակողմում եղել է կետ, որ հանել ենք և ասել, որ ոչ մի պարագայում չենք ստորագրի։ Կետերից մեկը վերաբերել է անկլավներին, երկրորդը՝ Հայաստանի տարածքով միջանցքին։ Ավելին ասեմ՝ եղել են գործընկերներ, որոնք իմ այդ դիրքորոշումը չեն կիսել, ասել են՝ անկլավներով էլ ստորագրի։ Հետագայում այդ մարդկանց մի մասը մեզ դավաճանության մեջ է մեղադրել ու պահանջել է մեր հրաժարականը, բայց դա փաստ է»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ցավում է, որ այդ խոսակցությունները չեն ձայնագրվել, որովհետև եթե այդպես լիներ, «շատ մարդիկ շատ բաներ խոսելու ոչ մի տարբերակ ուղղակի չէին ունենա»:
Փաշինյանը մանրամասնել է, որ հայտարարությունը «անկլավներով ստորագրելու» հարցին կողմ է եղել այն ժամանակվա ԶՈւ ԳՇ-ն. «Քննարկումներ են եղել ԳՇ ներկայացուցիչների հետ։ ԳՇ-ում ասում էին՝ ոչինչ, անկլավներով ստորագրի։ Ես ասել եմ՝ ոչ, չեմ ստորագրի»,- հավելել է նա։

«В заявлении от 9 ноября был пункт, который мы убрали и сказали, что не будем подписывать ни при каких обстоятельствах». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Никол Пашинян озвучил детали с момента подписания трехстороннего соглашения в ночь на 9 ноября 2020 года. «В трехстороннем соглашении от 9 ноября был пункт, который мы убрали и сказали, что не будем подписывать ни при каких обстоятельствах. Один из пунктов относился к анклавам, второй к коридору через территорию Армении. Более того, были коллеги, которые не разделяли мою позицию, уговаривали подписывать с анклавами. Позже некоторые из этих людей обвинили нас в государственной измене и потребовали нашей отставки, но это факт ", - сказал он.
Никол Пашинян сказал, что ему жаль, что эти разговоры не были записаны, потому что, если бы это было сделано, «у многих людей просто не было бы возможности говорить о многих вещах».
Пашинян уточнил, что вопрос о «подписании соглашения с анклавами» был в пользу тогдашнего Генштаба ВС. «Были проведены переговоры с представителями Генштаба. В ГШ сказали: ничего, подписывай с анклавами. Я сказал нет, не буду подписывать», — добавил он.