Վարչապետը չի բացառել, որ Հայաստանը որոշի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է, թե ինչ նկատի ունի «ՀԱՊԿ-ից դուրս գալ» ասելով. «Նկատի ունեմ առաջին հերթին կազմակերպության ունեցած պարտավորությունները։ Չէի ասի, թե այդ հարցը դուրս է եկել օրակարգից։ Դուրս չի եկել․ քանի դեռ այդտեղ կա քննարկելու հարց, այդ հարցը քննարկվում է»։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ անընդհատ հարց է դրվում՝ մոնիտորինգի խումբը գա՞ Հայաստան, թե՞ չգա, և որ այդ մասին նաև թափանցիկ է խոսվում. «Չեմ բացառում, որ Հայաստանը կարող է որոշում կայացնել ՀԱՊԿ-ում իր անդամությունը դե յուրե դադարեցնելու կամ սառեցնելու վերաբերյալ։ Բայց դա տեղի կունենա միայն այն պարագայում, երբ արձանագրենք, որ ՀԱՊԿ-ն է դուրս եկել Հայաստանից։ Դե որ դուրս է եկել, էլ ի՞նչ անենք, ուրիշ բան մնո՞ւմ է անելու։ Եթե մեր արձանագրումը լինի, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս է եկել Հայաստանից, ՀԱՊԿ անդամի՝ դե յուրե և ոչինչ չտվող կարգավիճակն ընդամենը մեզ խանգարելու է այլ երկրների հետ անվտանգային օրակարգ քննարկել։
Մտածում եք՝ Հայաստանը սպառազինության ոլորտում հնարավորություն չի՞ ունեցել՝ այլ երկրներից սպառազինություն կամ ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու։ Իհարկե, այդ հնարավորությունը եղել է, և այդ հնարավորությունների փակ լինելը հիմնականում բացատրվել է Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ լինելով։ Ասվել է՝ դե, դուք ՀԱՊԿ անդամ եք, ի՞նչ քննարկենք ձեզ հետ»։
Վարչապետը նաև խոսել է հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին՝ շեշտելով, որ վերջերս սոցիոլոգիական հարցում է արվել, և Ռուսաստանի հանդեպ վստահությունը Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում նվազում է. «Հարաբերություն ասելով՝ հո միայն ղեկավարների միջանձնային հարաբերություննե՞րը չեն»,- ասել է նա։

Премьер не исключил, что Армения примет решение о выходе из ОДКБ
Премьер-министр РА Никол Пашинян прокомментировал, что он имеет в виду под «выходом из ОДКБ». «В первую очередь я имею в виду обязательства организации. Я бы не сказал, что этот вопрос снят с повестки дня. Пока там есть вопрос, который нужно обсудить, этот вопрос обсуждается».
Премьер-министр напомнил, что постоянно поднимается вопрос, приедет мониторинговая группа в Армению или нет. «Не исключаю, что Армения может принять решение де-юре приостановить или заморозить свое членство в ОДКБ. Но это произойдет только тогда, когда мы зафиксируем, что ОДКБ вышла из Армении. А, что нам еще делать в этом случае? Если ситуация такова, что ОДКБ вышла из Армении де-юре то и пассивный статус члена ОДКБ будет только мешать нам обсуждать вопросы безопасности с другими странами.
Вы считаете, что у Армении не было возможности закупать вооружение или военную технику у других стран? Конечно, такая возможность существовала, и закрытие этих возможностей в основном объяснялось тем, что Армения была членом ОДКБ. Было сказано: «Ну вы же член ОДКБ, что нам с вами обсуждать?»
Премьер-министр коснулся также армяно-российских отношений, подчеркнув, что недавно был проведен социологический опрос, который показал, что доверие граждан Армении к России снижается. «Когда мы говорим об отношениях, мы же не имеем ввиду только межличностные отношения лидеров?» — сказал он.