Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի զարգացմանն ու տնտեսական բարգավաճմանը
Այսօր Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության՝ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի և Հայաստանում ՄԹ դեսպան Ջոն Գալագերի հետ քննարկել ենք Հայաստանում տեքստիլ արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները։
Կարևորելով Հայաստանում այս ոլորտի զարգացումը՝ մենք ընդունել ենք տեքստիլ արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությունը, իսկ արտադրական կարողություններն արդիականացնելու նպատակով տեքստիլ ոլորտի տնտեսավարողները կարող են օգտվել տնտեսության արդիականացման ծրագրից։
Հանդիպման ավարտին Լեո Դոքերթին գոհունակությամբ նշեց, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի զարգացմանն ու տնտեսական բարգավաճմանը։

The United Kingdom supports the development and economic prosperity of Armenia's textile sector
Today, we discussed the development prospects of the textile industry in Armenia with the Minister of State for European Affairs of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Leo Docherty, and the UK Ambassador to Armenia, John Gallagher.
Emphasizing the development of this sector in Armenia, we have adopted the strategy for developing the textile industry. To modernize the production capacities, the economic operators of the textile sector can take advantage of the economic modernization program.
At the end of the meeting, Leo Dockerty noted with satisfaction that the United Kingdom supports the development and economic prosperity of Armenia's textile sector.