Խաղաղության պայմանագրի նախագծի ևս երկու հոդված հնարավոր եղավ համաձայնեցնել. Արարատ Միրզոյան
Նրա խոսքով, Վաշինգտոնում բանակցությունների հարցում որոշակի առաջընթաց ձեռք բերվեց այն առումով, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ևս երկու հոդված հնարավոր եղավ համաձայնեցնել, բայց մի քանի այլ հոդվածների շուրջ հնարավոր եղավ ուղիղ, երկար, անկեղծ խոսակցություն ծավալել։
«Կարող եմ ասել, որ այդ խոսակցությունների ընթացքում կողմերը շատ լավ են հասկանում մեկը մյուսի մտահոգությունները, մտադրությունները և պատկերացումները։ Բացի նշածս երկու հոդվածից, կարծում եմ, մյուս հոդվածների մասով ևս հավանականություն կա համաձայնության։ Սա միայն իմ գնահատականը չէ, ինձ հավաստիացրել են մյուս կողմերը ևս։
Անշուշտ, կան հոդվածներ և թեմաներ, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները բավական հեռու են իրարից։ Սրանք այն հոդվածներն են, որոնք առնչվում են ամենադժվար խնդիրներին։ Բայց այս ուղղությամբ ևս բավական արդյունավետ քննարկում է եղել»,- ասել է Միրզոյանը՝ Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիի հետ համատեղ ասուլիսում։

Удалось согласовать еще две статьи проекта мирного договора. Арарат Мирзоян
По его словам, на переговорах в Вашингтоне был достигнут некоторый прогресс в том смысле, что удалось согласовать еще две статьи проекта мирного договора, также удалось вести прямой, долгий, искренний разговор по нескольким другим статьям.
«Могу сказать, что в ходе этих бесед стороны очень хорошо понимают опасения, намерения и идеи друг друга. Помимо двух статей, которые я упомянул, я думаю, что есть возможность договориться и по другим статьям. Это не только моя оценка, меня заверили и другие стороны.
Конечно, есть статьи и темы, где позиции сторон достаточно далеки друг от друга. Это статьи, которые затрагивают самые сложные вопросы. Но и в этом направлении была очень эффективная дискуссия", - сказал Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром по европейским делам Великобритании Лео Дохерти.