Վարչապետը հակադարձել է ՀԱ եկեղեցուն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀԱ եկեղեցու վերաբերյալ իր վերջին հայտարարության հետ կապված Մայր աթոռի արձագանքին:
Ի պատասխան իր խոսքերի, որ եթե եկեղեցին ուզում է քաղաքականությամբ զբաղվել, ոչինչ չի խանգարում, որ կուսակցություն ստեղծեն, Մայր Աթոռից պատասխանել էին. «Եթե ոմանք ուզում են եկեղեցագիտությամբ զբաղվել, կարող են փորձել ընդունվել հոգևոր ճեմարան, եթե, իհարկե,  հաղթահարեն ընդունելության համար սահմանված կրթական շեմը և համոզիչ փաստարկներ ներկայացնեն առողջական բարվոք վիճակի վերաբերյալ»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եկեղեցու որոշ ներկայացուցիչներ անցել են վիրավորական բառապաշարի, բայց ինքը չի պատրաստվում նույն կերպ հակադարձել. «Ընդամենը հետևյալը կասեմ. եթե եկեղեցու մասին իմ արտահայտությամբ անպատեհ մեղադրանքի ֆոն եմ ստեղծել իրենց հոգևոր ծառայությունը բարեպաշտ և ազնիվ իրականացնող բազմաթիվ հոգևորականների նկատմամբ, նրանցից ներողություն եմ խնդրում։
Ձեր հայտարարության մեղադրանքներին չեմ հակադարձի մեղադրանքներով, որովհետև քաղաքական մրցակիցներին վիրավորելը ճիշտ ժանր չէ: Տեսնում եք, որ ես փորձում եմ այդ ժանրից հրաժարվել»։
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ հոգևոր ճեմարանն ավարտած և բարձր պաշտոններ զբաղեցրած բոլոր անձինք ճեմարան ընդունվելիս ու ավարտելիս բավարար փաստարկներ ներկայացրել են իրենց հոգևոր, մարմնական, ընդհուպ մինչև՝ սեռական առողջության վերաբերյալ:

Премьер ответил Армянской церкви
Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся реакции Первопрестола на его последнее заявление в отношении Армянской церкви.
В ответ на его слова о том, что если церковь хочет заниматься политикой, ничто не мешает им создать партию, Первопрестол ответил: «Если некоторые люди хотят заниматься религиоведением, они могут попытаться поступить в духовную семинарию, если, конечно, преодолеют образовательный порог, установленный для поступления, и представят убедительные доводы относительно своего здоровья».
По словам Никола Пашиняна, некоторые представители церкви использовали оскорбительную лексику, но он не собирается отвечать тем же. "Скажу лишь следующее, если я своим заявлением о церкви создал фон неуместных обвинений в адрес многих священнослужителей, которые благочестиво и честно несут свое духовное служение, то приношу им свои извинения.
Я не буду отвечать на обвинения обвинениями, потому что оскорбление политических соперников - не тот жанр. Вы видите, что я пытаюсь отказаться от этого жанра».
Пашинян выразил надежду, что все лица, окончившие семинарию и занимавшие высокие посты, представили достаточные аргументы относительно своего духовного, физического и даже полового здоровья при поступлении и выпуске из семинарии.