«Չեմ կարծում, թե Արևմուտքը որևէ մեկի ձեռքը բռնել է ու թույլ չի տալիս պարտականությունները կատարել». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«ՀԱՊԿ-ին քշելու, դուրս մղելու կամ որևէ ձևով հարաբերությունները խզելու ազդակ չենք ստանում և չենք ստացել, և չեմ կարծում, որ այդպիսի ազդակ երբևէ կլինի»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին, թե «Արևմուտքը հայերին ազդակներ է ուղարկում, որ գնան իրենց մոտ ու «քշեն» ռուսներին»։
Ըստ Փաշինյանի՝ ազդակները կարող են լինել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կամ ընթացքի մասին։ Ըստ նրա՝ նույնը վերաբերում է նաև ՌԴ-ին. «Մեր երկկողմ հարաբերությունները ՌԴ գործընկերների հետ շատ թափանցիկ ենք քննարկում, և կարծում եմ՝ որևէ մութ կետ չկա այդ խոսակցություններում մեր այն մտահոգությունների մասին, որ ունենք տարածաշրջանում Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում առկա իրադրության վերաբերյալ»։
Նա որպես օրինակ բերել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը՝ հիշեցնելով, որ այնտեղ վերահսկողությունը, ըստ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ՌԴ պարտավորությունն է. «ՌԴ-ն պետք է պահի, պետք է պահեր այդ միջանցքն իր վերահսկողության ներքո»։
Փաշինյանը հիշեցրել է Խծաբերդից Փառուխ տեղի ունեցած իրադարձությունները. «Եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել են շփման գիծ հասկացությունը և շփման գծից ներս ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պարտավորությունները։ Մենք քաջալերել ենք, և մեր կողմից ոչ մի պրոբլեմ չենք ստեղծել, ընդհակառակն, ինչով կարողացել ենք, օգնել ենք, որ այդ պարտավորությունները լիարժեք կատարվեն»։
Փաշինյանը նշել է, թե չէր ուզի, որ Արևմուտքից արված որևէ ենթադրյալ հայտարարություն դառնար ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններում առանցքային գործոն. «Ես չեմ կարծում, որ Արևմուտքը որևէ մեկի ձեռքը բռնել է և թույլ չի տալիս պարտականությունները կատարել ամենատարբեր ոլորտներում»։
Փաշինյանը նաև նշել է, թե ՀԱՊԿ առաքելությունը ՀՀ տարածքում  չի գործում մի պարզ պատճառով, քանի որ չի մատնանշում, իր պատկերացմամբ, ՀՀ տարածքը. «Ֆունդամենտալ պրոբլեմը սա է: Երբ որ ՀԱՊԿ-ը դա հստակ կընդգծի, պրոբլեմների 90 տոկոսը կվերանա»:

«Я не думаю, что Запад держал кого-то за руку и не позволял выполнять свои обязанности». Никол Пашинян (ВИДЕО)
"Мы не получаем и не получали импульса вытеснить ОДКБ или каким-либо образом разорвать отношения, и я не думаю, что такой импульс когда-либо будет", - сказал премьер-министр РА Никол Пашинян, ссылаясь на заявления Министра иностранных дел России Сергея Лаврова, что «Запад посылает сигналы армянам пойти к ним и «прогнать» русских.
По словам Пашиняна, импульсы могут быть связаны с развитием или ходом двусторонних отношений. По его словам, то же самое относится и к России. «Мы обсуждаем наши двусторонние отношения с российскими партнерами очень прозрачно, и я думаю, что в этих разговорах нет темных пятен о нашей озабоченности по поводу текущей ситуации в наших отношениях с Россией в регионе».
В качестве примера он привел ситуацию в Лачинском коридоре, напомнив, что контроль там, согласно Положению Трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года является обязательством России. «Российская Федерация должна была держать этот коридор под своим контролем».
Пашинян напомнил о событиях, которые происходили от Хцаберда до Паруха. «В трехстороннем заявлении зафиксированы концепция линии соприкосновения и обязательства российских миротворческих сил в пределах линии соприкосновения. Мы поощряли, и не создавали проблем, наоборот, как могли, помогали выполнять эти обязательства в полной мере».
Пашинян заявил, что не хотел бы, чтобы какое-либо якобы заявление Запада стало ключевым фактором в отношениях между Арменией и Россией. «Я не думаю, что Запад держал кого-то за руку и не позволял выполнять свои обязанности в различных областях».
Пашинян также отметил, что миссия ОДКБ не действует на территории РА по простой причине, они не указывают конкретную, по мнению ОДКБ, территорию Армении. "Основная проблема заключается в этом. Когда ОДКБ это четко подчеркнет, 90 процентов проблем исчезнут»