Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարն իր առաջին այցը կկատարի Հայաստան՝ երկկողմ հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու նպատակով։
• Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) նախարարը բարձրաստիճան հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ
• Եվրոպայի հարցերով նախարարը կվերահաստատի ՄԹ-ի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներին
• Նա կոչ կանի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով
Մայիսի 22-23-ին Հայաստան կատարելիք իր այցի ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին Հայաստան-Ադրբեջան ընթացիկ բանակցությունների համատեքստում կոչ կանի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
Նա կհորդորի երկու կողմերին շարունակել բովանդակային բանակցությունները՝ խաղաղ և կայուն կերպով լուծելու առկա խնդիրները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի փակումը:
Նա նաև կնշի, որ անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ վերականգնելու ապրանքների և մարդկանց հոսքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Այցին ընդառաջ՝ նախարար Դոքերթին ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր ազդեցությունն է ունենում հազարավոր մարդկանց վրա, ու թեպետ մենք հումանիտար աջակցություն ենք տրամադրում, այս հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարհը երկու կողմերի շարունակական և բարեխիղճ կերպով ներգրավվածությունն է բանակցություններում։
Միացյալ Թագավորությունը հանձնառու է աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին: Հպարտ եմ, որ Միացյալ Թագավորությունը ֆինանսավորում է ազատությունների պաշտպանությանն ու բարեկեցության խթանմանը միտված ծրագրեր»:
Երևանում գտնվելու ընթացքում նախարար Դոքերթին կվերահաստատի Միացյալ Թագավորության տևական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական զարգացմանը։ Վարչապետի և Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումների ընթացքում նա կքննարկի նաև անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև առևտրային կապերի խթանման հնարավորությունները։
Նա կհայտարարի Ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի մասին, որը տեղի կունենա այս տարվա ընթացքում, ինչպես նաև կընդգծի երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների խթանմանն ուղղված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման պատրաստակամությունը։
Ի հավելումն, նախարար Դոքերթին հանդիպումներ կունենա նաև Ազգային ժողովի պատգամավորների և էկոնոմիկայի նախարարի հետ։ Նա կզրուցի քաղաքացիական հասարակության և գործարար համայնքի, ներառյալ՝ բրիտանական կապեր ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։ Նախարարը կքննարկի ՄԹ-Հայաստան առևտրային կապերի ամրապնդման և երկու երկրների տնտեսական զարգացման հնարավորությունները։
Նախարար Դոքերթին կծանոթանա ՀՀ Ազգային ժողովում հիմնված «Հետազոտական և վերապատրաստման կենտրոնի» և Հայաստանի տեքստիլ արդյունաբերության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին։ Վերջիններս Բրիտանական կառավարության աջակցությամբ Հայաստանում իրականացված ծրագրերի մաս են կազմում։ 2022թ․ Միացյալ Թագավորությունը գրեթե 4 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ ծրագրեր է ֆինանսավորել՝ աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական զարգացման օրակարգին։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող հումանիտար աջակցության ջանքերին նպաստելուց բացի, ՄԹ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերն աջակցում են Հայաստանի «կանաչ» զարգացման ջանքերին, ապատեղեկատվության դեմ պայքարին՝ խթանելով ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորումը և պետական մարմինների հետ արդյունավետ համագործակցությունը ոլորտի կարգավորման գործում, ինչպես նաև հակամարտությունների կարգավորման խթանմանը՝ երկխոսության խրախուսման, առողջ բանավեճի և «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» օրակարգի առաջմղման միջոցով:

The UK Minister for European Affairs will announce the start of the strategic dialogue in Yerevan
The Minister of European Affairs of the United Kingdom will visit Armenia to strengthen bilateral relations further.
• The Minister of the United Kingdom (UK) will have high-level meetings with the Prime Minister of Armenia and the Minister of Foreign Affairs of Armenia
• The Minister for European Affairs will reaffirm the UK's support for Armenia's democratic and economic reforms
• He will call for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict
During his visit to Armenia on May 22-23, the Minister of European Affairs of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Leo Dockery, will call on the Nagorno-Karabakh conflict to be resolved peacefully in the context of the current Armenia-Azerbaijan negotiations.
He will urge the two sides to peacefully and sustainably continue substantive negotiations to resolve existing issues, including the closure of the Lachine Corridor.
He will also mention that it is necessary to take immediate measures to restore the flow of goods and people to Nagorno Karabakh.
Before the visit, Minister Dockerty said:
"The Nagorno-Karabakh conflict affects thousands of people, and although we provide humanitarian assistance, the only way to resolve this conflict is the continuous and conscientious involvement of both sides in the negotiations.
The United Kingdom supports Armenia's democratic and economic reform agenda. I'm proud that the UK is funding programs to protect freedoms and promote well-being."
During his stay in Yerevan, Minister Dockery will reaffirm the United Kingdom's continued support for Armenia's democratic and economic development. During the meetings with the Prime Minister and the Minister of Foreign Affairs, he will also discuss security and defense issues and opportunities to promote trade ties.
He will announce the launch of the Strategic Dialogue, which will take place this year and will also emphasize the readiness to sign the Comprehensive and Expanded Partnership Agreement to promote economic relations between the two countries.
In addition, Minister Dockerty will also have meetings with the deputies of the National Assembly and the Minister of Economy. He will talk with civil society representatives and the business community, including companies with British connections. The minister will discuss the possibilities of strengthening both countries' UK-Armenia trade relations and economic development.
Minister Dockert will get acquainted with the programs aimed at the development of the "Research and Training Center" established in the RA National Assembly and the textile industry of Armenia. The latter is part of the programs implemented in Armenia with the British government's support. In 2022 the UK funded projects worth almost £4 million to support Armenia's democratic and economic development agenda.
In addition to contributing to the humanitarian assistance efforts related to the Nagorno-Karabakh conflict, UK-funded programs support Armenia's "green" development efforts, the fight against disinformation by promoting media self-regulation and practical cooperation with state bodies in regulating the sector, as well as promoting conflict resolution by encouraging dialogue. , through healthy debate and the promotion of the Women, Peace and Security agenda.