«Ադրբեջանական բեկո՞րն է որոշում՝ Աննա Հակոբյանը հերոսածին մայր է, թե ոչ». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հարցին, թե ճիշտ էր արդյոք զոհված զինծառայողի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին կալանավորելը։
Փաշինյանը հռետորական հարց տվեց՝ ինչո՞վ հերոսածին մայր չէ իր  կինը՝ Աննա Հակոբյանը. «Մարտական հերթապահության ժամանակ Աշոտը հրետակոծության տակ է ընկել իր ջոկի հետ։ Այդ ժամանակ իր ծառայակից ընկերը, որի հետ նրանք պատսպարված, մարմնով իրար կիպ կպած են եղել, զոհվել է։ Բոլորիս է պարզ, որ ոչ ոք որոշում չէր կարող կայացնել, որ Աշոտը չպետք է զոհվի։ Ուզում եմ մի հարց տալ՝  եթե այդ բեկորը սպաներ Աշոտ Փաշինյանին, նա կլիներ հերոս, իսկ եթե չի սպանվել, և այդ բեկորը միլիմետրերով անցել է իր կողքով, դառնում է հակահերո՞ս։
Եթե բեկորը սպաներ Աշոտ Փաշինյանին, Աննա Հակոբյանը կլիներ հերոսածին մայր, իսկ հիմա, որ միլիմետրերով անցել է, Աննա Հակոբյանն էլ հերոսածին մա՞յր չէ։ Ինչո՞վ հերոսածին մայր չէ, որևէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել։ Առավել ևս, երբ նույն այդ ժամանակ Աննա Հակոբյանը գտնվում էր առաջնագծում՝ զենքը ձեռքին»,- ասել Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հարցրել է՝ ուզու՞մ են, որ Հայաստանում, որևէ վերնագրի ներքո, ձևավորվի օրենքի առաջ ոչ հավասար անձանց նոր խավ. «Ես համաձայն չեմ այն պատճառով, որ մենք առաջին պատերազմից հետո այնքան քաղաքական կամք չունեցանք, որ թույլ չտայինք՝ Հայաստանում օրենքից վեր խավ ձևավորվի, շրջանակներ ձևավորվեն, ուստի, նաև այդ պատճառով մենք երկրորդ պատերազմը պարտվեցինք»։ Վարչապետը նաև հարց է հնչեցրել՝ ադրբեջանական բեկո՞րն է որոշում՝ Աշոտ Փաշինյանը հերոս է, թե ոչ, կամ Աննա Հակոբյանը հերոսածին մայր է, թե ոչ. «Անձինք, որ ներգրավված են առևանգելու միջադեպի մեջ, ադրբեջանական բեկորի անկատար գո՞րծն են ուզում ավարտին հասցնել»։

«Азербайджанский осколок решает, Анна Акопян мать героя или нет?» Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к вопросу о том, правильно ли задерживать Гаяне Акопян, мать погибшего солдата.
Пашинян задал риторический вопрос: почему его жена Анна Акопян не мать героя? «Во время боевого дежурства Ашот вместе со своим отрядом попал под обстрел. В это время погиб его друг-однополчанин, с которым они вместе укрывались, и в момент обстрела стояли тесно друг к другу. Всем нам ясно, что никто не мог принять решение, что Ашот не должен погибнуть. Я хочу задать вопрос: если бы этот осколок от снаряда убил Ашота Пашиняна, то он был бы героем, а так как этот осколок прошел мимо него на миллиметры, то он стал антигероем?
Если бы осколок убил Ашота Пашиняна, Анна Акопян была бы матерью, родившей героя, а теперь, разве Анна Акопян не мать, родившая героя? Кто-нибудь может объяснить, почему она не мать героя? Тем более, когда в то же время Анна Акопян находилась на передовой с оружием в руках", - сказал Пашинян.
Премьер-министр также спросил, хотят ли они, чтобы в Армении сформировался новый класс неравных перед законом лиц под каким-либо названием. «Я не согласен, потому что у нас не хватило политической воли после первой войны, чтобы не допустить формирования в Армении класса, стоящего выше закона, образования кружков, поэтому вторую войну мы проиграли и по этой причине». Премьер-министр также поднял вопрос: азербайджанский осколок решает, герой Ашот Пашинян или нет, Анна Акопян мать героя или нет? «Хотят ли лица, причастные к инциденту с похищением, закончить незавершенную работу азербайджанского осколка?»