Նիկոլ Փաշինյանը՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի հետ առաջիկայում պլանավորված հանդիպումների ժամանակ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականությանը։
Նրա խոսքով՝ հինգշաբթի օրը Մոսկվայում պայմանագիր ստորագրելն իրատեսական չէ. «Եթե կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ հաջողվի գալ ընդհանուր հայտարարի, բացառել չեմ կարող»։
Նա շեշտել է, որ իրենց խնդիրն է հնարավորինս արագ ավարտել բանակցություններն ու ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանն սպասում է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի արձագանքին. «Եթե այս շաբաթ փոխանցեն իրենց արձագանքները, եթե մի քանի օրը կամ մի շաբաթը բավարար է վերլուծելու համար, եթե առաջարկները, մոտեցումները համարենք ընդունելի փոխզիջումային տրամաբանության մեջ, ինչու՞ չէ։ Բայց դեռևս չենք ստացել իրենց արձագանքները»։
Նա խոսել է միջազգային երաշխիքների մասին՝ շեշտելով, որ նման բարդ տարածաշրջանում երաշխավոր լինելը մեծ պատասխանատվություն է. «Այս առումով այնպես չէ, որ բոլորը խանդավառված են և, իրար հերթ չտալով, ուզում են այդ դերը ստանձնել»։
Ըստ նրա՝ եթե միջազգային հանրությունն արձանագրի, որ կողմերի միջև տևական խաղաղություն հաստատելու անկեղծ ցանկություն կա, կլինեն երկրներ ու կազմակերպություններ, որոնք կհամաձայնվեն ստանձնել այդ գործառույթը։

Nikol Pashinyan on the possibility of signing a peace treaty
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the possibility of signing a peace treaty during the upcoming meetings with the President of Azerbaijan.
According to him, signing a contract in Moscow on Thursday is unrealistic: "If we manage to come to a common denominator regarding the opening of communications, I cannot rule it out."
He emphasized that they must finish the negotiations and sign the peace agreement as soon as possible. According to Pashinyan, Armenia awaits Azerbaijan's response to the peace agreement, "If they send their feedback this week if a few days or a week is enough to analyze if we consider the proposals and approaches acceptable in the compromise logic, why not?" But we haven't received their responses yet."
He spoke about international guarantees, stressing that being a guarantor in such a complex region is a great responsibility, "In this respect, it is not the case that everyone is enthusiastic and, without giving each other a turn, wants to take on that role."
According to him, if the international community registers a sincere desire to establish lasting peace between the parties, countries, and organizations will agree to undertake this function.