«Ռազմաքաղաքական իրադրությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ լարված». հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա ասուլիսում։ Նրա խոսքով՝ կառավարությունը լարվածությունը հաղթահարելու առաջնային մեթոդ է համարում խաղաղության օրակարգի առաջմղումը. «Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի շուրջ ինտենսիվ բանակցություններ են ընթանում, և մենք հույս ունենք հնարավորինս արագ համաձայնության հասնել տեքստի շուրջ և ստորագրել այն»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրության ընկալումն ավելի շատ է հակվում այն բանաձևին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առանց վերապահումների պետք է ճանաչեն միմյանց 29.800 կմ² և 86.600 կմ² մակերեսով տարածքային ամբողջականությունը, և ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև տեղի ունենա երկխոսություն․ «Մենք համաձայն ենք այս տրամաբանությանն ու բանակցությունները վարում ենք այս տրամաբանությամբ՝ ընդգծելով, որ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմները չափազանց կարևոր են»։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի անվտանգության ապահովման ռազմավարական երաշխիքը խաղաղությունն է, որը հնարավոր է բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու միջոցով. «Սա ամենևին էլ հեշտ գործընթաց չէ, բայց, կարծում եմ, այն է, ինչ ուզում և ակնկալում է մեր ժողովուրդը»։

"Intensive negotiations are underway on the peace treaty," Nikol Pashinyan
"The military-political situation in our region continues to be tense," Prime Minister Nikol Pashinyan announced at today's press conference. According to him, the government considers promoting the peace agenda the primary method to overcome the tension, "Intensive negotiations are underway on the peace and relations establishment agreement with Azerbaijan, and we hope to reach an agreement on the text as soon as possible and sign it," said the Prime Minister.
According to him, the perception of the international community is more inclined to the resolution that Armenia and Azerbaijan should recognize each other's territorial integrity of 29,800 km² and 86,600 km² without reservations, and dialogue should take place between Baku and Stepanakert regarding the rights and security of Nagorno-Karabakh Armenians, "We agree with this logic and conduct the negotiations with this logic, emphasizing that the international mechanisms for guaranteeing the Stepanakert-Baku dialogue are fundamental."
According to him, the strategic guarantee of Armenia's security is peace, which is possible by regulating relations with all neighbors, "This is not an easy process, but I think it is what our people want and expect."