«Ռազմաքաղաքական իրադրությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ լարված». հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա ասուլիսում։ Նրա խոսքով՝ կառավարությունը լարվածությունը հաղթահարելու առաջնային մեթոդ է համարում խաղաղության օրակարգի առաջմղումը. «Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի շուրջ ինտենսիվ բանակցություններ են ընթանում, և մենք հույս ունենք հնարավորինս արագ համաձայնության հասնել տեքստի շուրջ և ստորագրել այն»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրության ընկալումն ավելի շատ է հակվում այն բանաձևին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առանց վերապահումների պետք է ճանաչեն միմյանց 29.800 կմ² և 86.600 կմ² մակերեսով տարածքային ամբողջականությունը, և ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև տեղի ունենա երկխոսություն․ «Մենք համաձայն ենք այս տրամաբանությանն ու բանակցությունները վարում ենք այս տրամաբանությամբ՝ ընդգծելով, որ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմները չափազանց կարևոր են»։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի անվտանգության ապահովման ռազմավարական երաշխիքը խաղաղությունն է, որը հնարավոր է բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու միջոցով. «Սա ամենևին էլ հեշտ գործընթաց չէ, բայց, կարծում եմ, այն է, ինչ ուզում և ակնկալում է մեր ժողովուրդը»։

«Идут интенсивные переговоры по мирному договору». Никол Пашинян
«Военно-политическая обстановка в нашем регионе продолжает оставаться напряженной». Об этом сегодня на пресс-конференции заявил премьер-министр Никол Пашинян. По его словам, основным методом преодоления напряженности правительство считает продвижение мирной повестки. "Идут интенсивные переговоры по соглашению об установлении мира и отношений с Азербайджаном, и мы надеемся как можно скорее достичь согласия по тексту и подписать его", - сказал премьер-министр.
По его словам, восприятие международного сообщества больше склоняется к резолюции о том, что Армения и Азербайджан должны безоговорочно признать территориальную целостность друг друга площадью 29,8 тыс. км² и 86,6 тыс. км², а между Баку и Степанакертом должен состояться диалог относительно прав и безопасности. армян Нагорного Карабаха. «Мы согласны с этой логикой и ведем переговоры с этой логикой, подчеркивая, что международные механизмы обеспечения диалога Степанакерт-Баку чрезвычайно важны».
По его словам, стратегической гарантией безопасности Армении является мир, который возможен при урегулировании отношений со всеми соседями. «Это совсем не простой процесс, но я думаю, что это то, чего хочет и ожидает наш народ».