Ռազմի դաշտում որդուն կորցրած մոր կալանավորումը մեծ խայտառակություն է. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն արձագանքել է Վարչապետի որդու՝ Աշոտ Փաշինյանի առևանգման հետ կապված վերջին դեպքերին: Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մտահոգիչ իրավիճակ
Ռազմի դաշտում որդուն կորցրած մոր կալանավորումն ավելի մեծ խայտառակություն է, քան նույնիսկ ԱԺ տխրահռչակ նախագահի կողմից օրը ցերեկով Երևանի կենտրոնում քաղաքացու երեսին թքելու զազրելի արարքը:
Այս երկու դեպքերը ցույց են տալիս, որ իշխանության լկտիությունն այլևս չափ ու սահման չունի:
Թվում է, թե Հայաստանի ներքաղաքական լարվածության թուլացումն առաջին հերթին պետք է լիներ իշխանությունների պարտականությունն ու մտահոգությունը, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, հենց նրանք են, որ իրենց լկտի ու անհեռատես արարքներով ավելի ևս բորբոքում են այդ լարվածությունը: Այսպես շարունակվելու դեպքում մեր երկրին շատ ավելի տխուր, եթե ոչ պայթյունավտանգ հեռանկար է սպասում:
Սա արձանագրելով հանդերձ՝ միաժամանակ անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ անընդունելի են նաև իշխանության ներկայացուցիչների ընտանիքի անդամների նկատմամբ անպարկեշտ վերաբերմունքի դրսևորումները»:

Арест матери, потерявшей сына на поле боя, — большой позор. Левон Тер-Петросян
Первый президент РА Левон Тер-Петросян отреагировал на последние инциденты, связанные с похищением сына премьер-министра Ашота Пашиняна. — написал он на своей странице в Facebook. «Тревожная ситуация
Задержание матери, потерявшей сына на поле боя, является большим позором, чем даже отвратительный поступок печально известного спикера НС, который плюнул в лицо гражданину в центре Еревана среди бела дня.
Эти два случая показывают, что наглость правительства не знает границ.
Казалось бы, разрядка внутриполитической напряженности в Армении должна быть обязанностью и заботой властей, но, как мы видим, именно они еще больше нагнетают напряженность своими наглыми и недальновидными действиями. Если так будет продолжаться, нашу страну ждет гораздо более печальная, если не взрывоопасная перспектива.
Фиксируя это, в то же время считаю необходимым отметить, что проявления непристойного поведения по отношению к членам семьи представителей власти также недопустимы».