Եկեղեցին կարող է կուսակցություն ստեղծել. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և դստեր` Արփի Փաշինյանի հետ, Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի Պարզ լճի տարածքում երեկ երեկոյան հանդիպել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մասնակիցներին:
Հանդիպման ընթացքում ծավալվել է քննարկում հարց ու պատասխանի միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանն ի թիվս այլ հարցերի խոսել է պետության ներսում եկեղեցու գործունեությունից և շեշտել, որ եկեղեցին չի կարող բարձր լինել պետությունից:
«Եթե եկեղեցին ուզում է քաղաքական գործունեություն ծավալել, Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, ոչ մի բան չի խանգարում, որ կուսակցություն ստեղծեն, ինչն ավելի ազնիվ կլինի»,- իր խոսքում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ավելի ուշ, Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը պատասխանելով վարչապետի այս դիտարկմանն ասել է. «Եթե ոմանք ուզում են եկեղեցագիտությամբ զբաղվել, կարող են փորձել ընդունվել Հոգևոր ճեմարան, եթե, իհարկե, հաղթահարեն ընդունելության համար սահմանված կրթական շեմը և համոզիչ փաստարկներ ներկայացնեն առողջական բարվոք վիճակի վերաբերյալ»:

Церковь может создать партию. Никол Пашинян
Вчера вечером премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерью Арпи Пашинян встретился с участниками командного турнира по бегу с препятствиями «Кубок премьер-министра Армении» в Дилижане Тавушской области.
В ходе встречи состоялась дискуссия в формате вопросов и ответов. Среди прочего Никол Пашинян коснулся деятельности церкви внутри государства и подчеркнул, что церковь не может быть выше государства.
"Если церковь хочет заниматься политической деятельностью, Армения - демократическая страна, ничто не мешает им создать партию, что будет более честно", - сказал в своем выступлении Никол Пашинян.
Позднее на это заявление премьер-министра ответил руководитель канцелярии Первопрестольного архиепископ Аршак Хачатрян: «Если некоторые люди хотят заняться религиоведением, то могут попробовать поступить в Духовную семинарию, если, конечно, преодолеют образовательный порог, установленный для поступления, и представят убедительные доводы относительно своего благополучного здоровья».