Հայտարարություն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների արդյունքներով
Մայիսի 19-ին Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով կայացել են բանակցություններ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև:
Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ։
Կողմերը շարունակել են «Խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի շուրջ աշխատանքը։ Տեղի է ունեցել մտքերի կառուցողական փոխանակում այն ​​հարցերի շուրջ, որոնց վերաբերյալ կողմերն ունեն տարաձայնություններ։
Նախարարներն իրենց գնահատանքն են հայտնել ռուսական կողմին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները կազմակերպելու համար: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները:
Նախարարները նաև առանձին հանդիպումներ են ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:

Statement on the results of negotiations between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan
On May 19, at the invitation of the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, negotiations were held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeihun Bayramov.
Ararat Mirzoyan and Jeihun Bayramov presented their positions regarding implementing the tripartite statements of Armenia, Russia, and Azerbaijan leaders.
The parties continued to work on the draft agreement "On the establishment of peace and interstate relations." There was a constructive exchange of ideas on the issues on which the parties have differences.
The ministers appreciated the Russian side for organizing the negotiations between Armenia and Azerbaijan. The parties agreed to continue discussions.