«Ինձ համար անհասկանալի է ՌԴ պահվածքը». Վիգեն Խաչատրյան
«Ի տարբերություն Արևմուտքի՝ Մոսկվայի պարագայում ունենք միջնորդ, որն ստանձնել է որոշակի պարտավորություններ, և, հետևաբար, իմ սպասելիքները նրանից ավելի շատ է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ «էկոակտիվիստները» փակել էին դեպի Արցախ ճանապարհը, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ միջանցքի բացումն օրերի հարց է. «Մտածում էի՝ հիմք ունի, որ այդպես է ասում, բայց, դրա փոխարեն, անցակետ տեղադրվեց։ Նույն Լավրովն ասում էր՝ բացառվում է անցակետը։ Չեմ կարող հասկանալ ՌԴ պահվածքը»,- ասել է նա։
Ըստ Խաչատրյանի՝ Արևմուտքը պարտավորություններ չի ստանձնել, այլ երկխոսության հարթակ է տրամադրել. «Ինձ համար անհասկանալի է ՌԴ պահվածքը, որովհետև Հայաստանի սպասելիքներն ավելի շատ են հենց Ռուսաստանից, քանի որ մենք ստրատեգիական հարաբերությունների դարավոր պատմություն ունենք»։
Խաչատրյանն ասաց, որ Մոսկվայի հանդիպմանը կերևա՝ Ռուսաստանը չի կարող, թե չի ցանկանում միջամտել խնդրին. «Էդ առումով իմ սպասելիքները շատ չեն»։
Խաչատրյանը շեշտեց, որ Հայաստանը ՌԴ-ի առաջ հեռանալու պահանջ չի դրել. «Մենք համագործակցության կողմնակից ենք, և ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունները մտահոգություն են առաջացնում առ այն, որ իրենք, հավանաբար, պատրաստվում են հեռանալ․ դա մեզ համար ցանկալի չէ»։

«Поведение русских мне непонятно». Виген Хачатрян
"В отличие от Запада, в случае с Москвой у нас есть посредник, который взял на себя определенные обязательства, и поэтому мои ожидания от него выше", - заявил на брифинге с журналистами депутат фракции ГД НС Виген Хачатрян.
По его словам, когда «экоактивисты» перекрыли дорогу в Арцах, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что открытие коридора — дело нескольких дней. «Я думал, что у него была причина сказать это, но вместо этого был установлен контрольно-пропускной пункт. Тот же Лавров сказал, что установка блокпоста исключена. Я не могу понять поведение России», — сказал он.
По словам Хачатряна, Запад не брал на себя обязательств, а предоставил площадку для диалога. «Поведение России мне непонятно, потому что Армения больше ждет от самой России, потому что у нас многовековая история стратегических отношений».
Хачатрян сказал, что встреча в Москве покажет, не может или не хочет Россия вмешаться в этот вопрос. «В этом смысле мои ожидания невысоки».
Хачатрян подчеркнул, что Армения не требовала ухода России. «Мы за сотрудничество, и заявления главы МИД России вызывают опасения, что они, наверное, уйдут. это нежелательно для нас».