«Եթե չեն կարող օգնել, գոնե չխանգարեն, կամ էլ թող ինքնուրույն լուծեն իրենց հարցերը». Վիգեն Խաչատրյանը՝ ԼՂ մասին
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանն անդրադարձել է ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
Նրա խոսքով՝ փորձը ցույց է տվել, որ երբ ԼՂ իշխանությունները համագործակցել են Հայաստանի իշխանությունների հետ, արդյունք եղել է. «Երբ հակադրվել են, պրոբլեմներ են առաջացել։ Դա եղավ 1997թ., երբ Արցախը հակադրվեց Հայաստանի իշխանություններին, և մենք ստացանք այն, ինչ ունենք հիմա։ Եթե 97-ին չհակադրվեին, մենք լուծումը գտել էինք»։
Ըստ Խաչատրյանի՝ հիմա նույն իրավիճակն է. «Խնդիրը հարգալից վերաբերմունքի մեջ է։ Եթե ՀՀ իշխանությունները վճիռներ են կայացնում, նրանք պետք է փորձեն հասկանալ դրա պատճառներն ու չհակադրվել։ Եթե չեն կարող օգնել, գոնե չխանգարեն։ Կամ էլ թող ինքնուրույն լուծեն իրենց հարցերը»։
Խաչատրյանն անթույլատրելի է համարել ԼՂ պատգամավորների՝ Հայաստանին տված գնահատականները. «Պետք է ըմբռնումով մոտենան և հակառակ քայլեր չանեն։ Ես չեմ ասում օժանդակեն, պետք է առնվազն չխանգարեն․ առնվազն։ Թե չէ՝ իրենց համար պրոբլեմներ են ստեղծում, մենք էլ փորձում ենք լուծել»։

Vigen Khachatryan, deputy of the KP faction of the National Assembly, referred to the situation around Nagorno-Karabakh.
According to him, experience has shown that when the authorities of Nagorno-Karabakh cooperated with the authorities of Armenia, there was a result, "When they opposed each other, problems arose. It happened in 1997 when Artsakh collided with the authorities of Armenia, and we got what we have now. If they did not oppose in 1997, we would have found the solution."
According to Khachatryan, the situation is the same now, “The problem is in respectful attitude. If the RA authorities make decisions, they should try to understand the reasons for it and not oppose it. If they can't help, at least don't hinder them. Or let them solve their problems on their own."
Khachatryan considered the evaluations given to Armenia by NK MPs as inadmissible, “They should approach with understanding and not take opposite steps. I'm not saying they help, they should at least not hinder. at least. Otherwise, they create problems for themselves, and we try to solve them."