Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու համաձայնագիրը դեռ ուժի մեջ չի մտել
Հայաստանի  և Վրաստանի  քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու համաձայնագիրը դեռ ուժի մեջ չի մտել
«Հայաստանի և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին համաձայնագիրն անցնում է ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ներպետական ընթացակարգեր՝ միջազգային պայմանագրերի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն»,- այս մասին Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ արտգործնախարարությունից։
Ըստ ԱԳՆ-ի՝ այն կառավարության կողմից ներկայացվել է սահմանադրական դատարան՝ միջազգային պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունների՝ սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպատակով։
«Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո երկու պետությունների քաղաքացիները կարող են համապատասխանաբար այցելել Հայաստան և Վրաստան նույնականացման քարտերով ընդունող պետության սահմանն անցնելու ամսաթվին հաջորդող ցանկացած հարյուր ութսուն (180) օրվա ընթացքում 90 (իննսուն) օրը չգերազանցող ժամանակահատվածով»,- հայտնել են ԱԳՆ-ից՝ հավելելով, որ համաձայնագիրը դեռ ուժի մեջ չի մտել. «Ուժի մեջ մտնելուց հետո համաձայնագիրը կհրապարակվի ԱԳՆ կայքում՝ համաձայն միջազգային պայմանագրերի մասին ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածով սահմանված կարգի»։

Соглашение о безвизовом режиме для граждан Армении и Грузии еще не вступило в силу
«Соглашение между Арменией и Грузией о взаимных безвизовых поездках граждан двух государств проходит внутригосударственные процедуры для вступления в силу в соответствии с Законом РА «О международных договорах», — заявили в МИД РА в ответ на запрос Radar Armenia.
По данным МИД, оно было подано правительством в Конституционный суд с целью определения соответствия обязательств, предусмотренных в международном договоре по конституции.
"После вступления соглашения в силу граждане двух государств могут посещать соответственно Армению и Грузию по удостоверениям личности в течение любых ста восьмидесяти (180) дней, следующих за днем ​​пересечения границы государства пребывания, за срок, не превышающий 90 (девяносто) дней", - сказали в МИД, добавив , что соглашение еще не вступило в силу. «После вступления в силу соглашение будет опубликовано на сайте Министерства иностранных дел в порядке, установленном статьей 23 Закона РА «О международных договорах».