«Սա կարևոր քայլ եմ համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի և ԵՄ խորհրդի նախագահի հետ Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը։
«Մայիսի 14 -ին մենք ևս մեկ քայլ կատարեցինք և, ինչպես նշված է ԵՄ խորհրդի նախագահի մայիսի 14-ի՝ հանդիպմանը հետևած հայտարարության մեջ, արձանագրեցինք, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29.800 քառակուսի կիլոմետր, իսկ Հայաստանը՝ Ադրբեջանի 86.600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով 2022 թվականին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպումը, որտեղ կողմերը Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրով ճանաչել էին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
«Սա կարևոր քայլ եմ համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և սահմանների դելիմիտացիայի առումով, բայց հաջորդ քայլը պետք է լինի սահմանազատման համար իրավական ուժ ու նշանակություն ունեցող կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը և համաձայնեցումը»,- ասաց նա։
Փաշինյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ ընդգծվել է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև միջազգային հանրության հետ համագործակցված երկխոսության կարևորությունը։
Նա նշեց, որ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական և համապարփակ կարգավորման ու տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համար. «Հետևաբար, դա մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։

"I consider this an important step for establishing stability and peace in the region;" Nikol Pashinyan (VIDEO)
18 May, 15:18
At the start of the government session, RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the meeting held in Brussels with the President of Azerbaijan and the President of the EU Council.
"On May 14, we took another step and, as stated in the statement of the President of the EU Council following the May 14 meeting, we noted that Azerbaijan recognizes the territorial integrity of 29,800 square kilometers of Armenia, and Armenia recognizes the territorial integrity of 86,600 square kilometers of Azerbaijan," - he said, recalling the quadrilateral meeting held in Prague in 2022, where the parties recognized each other's territorial integrity with the Alma-Ata Declaration of 1991.
"I consider this an important step in terms of establishing stability and peace in the region, finalizing the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, and delimiting the borders, but the next step should be the identification and agreement of the concrete grounds with legal force and significance for demarcation," he said.
Pashinyan drew attention to the fact that Charles Michel's statement emphasized the importance of the dialogue between Baku and Stepanakert with the international community regarding the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
He noted that the Baku-Stepanakert dialogue is essential for the accurate and comprehensive settlement of relations with Azerbaijan and establishment of long-term peace in the region, "Therefore, it will greatly speed up the peace treaty signing between Armenia and Azerbaijan."