Հայաստանի համար առանցքային է ԱՄՆ-ի հետ սերտ համագործակցությունը․ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Մայիսի 17-18-ին Երևանում Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանի և ԱՄՆ Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնակատար Ջեյմս Էփլգեյթի համանախագահությամբ տեղի է ունեցել  արդարադատության և իրավապահ մարմինների ու ժողովրդավարության հարցերով աշխատանքային խմբերի նիստերը:
Նիստերին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԳ, Արդարադատության, ՆԳ, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, վարչապետի աշխատակազմի, Բարձրագույն դատական խորհրդի, Գլխավոր դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, ՄԻՊ գրասենյակի և այլ կառույցների, իսկ ամերիկյան կողմից՝ պետքարտուղարության ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ  չնայած մի շարք ներքին ու արտաքին մարտահրավերներին, անվտանգային խնդիրներին և ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություններին, Հայաստանը հաստատակամորեն կյանքի է կոչում ամուր ժողովրդավարություն կառուցելու իր նպատակը: Ընդգծվել է, որ վերջին տարիներին զգալի առաջընթաց է գրանցվել այս առումով, և ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է շարունակելու բարեփոխումների իր օրակարգը՝ ուղղված մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայության ու արդարության ապահովմանը: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև շեշտել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում առանցքային է ԱՄՆ հետ սերտ համագործակցությունը ու տարիներ շարունակ ամերիկյան կողմի ցուցաբերած աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն անդրադարձ են կատարել ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների խթանմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործմանը, իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության ընդլայնմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի կանխարգելմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարին: Քննարկվել են կառավարության ռազմավարական հաղորդակցության կարողությունների ամրապնդման ու այս ոլորտում փորձի փոխանակման, ինչպես նաև մասնակցային կառավարման խթանման հարցերը: Կողմերը նախանշել են հետագա աշխատանքների առաջնահերթությունները և  իրականացվելիք քայլերը։

Close cooperation with the USA is key for Armenia; RA Deputy Minister of Foreign Affairs
On May 17-18, within the framework of the Armenia-US strategic dialogue, a meeting was held in Yerevan under the co-chairing of RA Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan, and US Acting Deputy Secretary of State for Counter-Narcotics and Law Enforcement Cooperation James Applegate. meetings of working groups.
The sessions were also attended by the RA Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Justice, Ministry of Internal Affairs, Labor and Social Affairs, Prime Minister's Office, Supreme Judicial Council, General Prosecutor's Office, Investigative Committee, Corruption Prevention Commission, Anti-Corruption Committee, HRD Office and other structures, and on the American side, the State Department and the US Representatives of the Agency for International Development.
In his speech, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan noted that despite several internal and external challenges, security problems, and encroachments on the territorial integrity of Armenia, Armenia is firmly implementing its goal of building a strong democracy. It was emphasized that significant progress had been made in recent years, and the RA government is committed to continuing its reform agenda to protect human rights and freedoms and ensure the rule of law and justice. The Deputy Minister of Foreign Affairs of RA also emphasized that close cooperation with the USA and the support shown by the American side for years are essential in implementing democratic reforms.
During the meeting, the parties discussed in detail the promotion of shared democratic values and the improvement of human rights protection mechanisms, the expansion of cooperation between law enforcement agencies and the implementation of joint programs, judicial reforms, the prevention of corruption, and the strengthening of anti-corruption institutions, the fight against human trafficking. The issues of strengthening the government's strategic communication capabilities, sharing experience in this field, and promoting participatory management were discussed. The parties outlined the priorities of further work and the steps to be implemented.