Հայաստանի համար առանցքային է ԱՄՆ-ի հետ սերտ համագործակցությունը․ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Մայիսի 17-18-ին Երևանում Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանի և ԱՄՆ Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնակատար Ջեյմս Էփլգեյթի համանախագահությամբ տեղի է ունեցել  արդարադատության և իրավապահ մարմինների ու ժողովրդավարության հարցերով աշխատանքային խմբերի նիստերը:
Նիստերին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԳ, Արդարադատության, ՆԳ, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, վարչապետի աշխատակազմի, Բարձրագույն դատական խորհրդի, Գլխավոր դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, ՄԻՊ գրասենյակի և այլ կառույցների, իսկ ամերիկյան կողմից՝ պետքարտուղարության ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ  չնայած մի շարք ներքին ու արտաքին մարտահրավերներին, անվտանգային խնդիրներին և ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություններին, Հայաստանը հաստատակամորեն կյանքի է կոչում ամուր ժողովրդավարություն կառուցելու իր նպատակը: Ընդգծվել է, որ վերջին տարիներին զգալի առաջընթաց է գրանցվել այս առումով, և ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է շարունակելու բարեփոխումների իր օրակարգը՝ ուղղված մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայության ու արդարության ապահովմանը: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև շեշտել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում առանցքային է ԱՄՆ հետ սերտ համագործակցությունը ու տարիներ շարունակ ամերիկյան կողմի ցուցաբերած աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն անդրադարձ են կատարել ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների խթանմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործմանը, իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության ընդլայնմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի կանխարգելմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուտների ամրապնդմանը, մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարին: Քննարկվել են կառավարության ռազմավարական հաղորդակցության կարողությունների ամրապնդման ու այս ոլորտում փորձի փոխանակման, ինչպես նաև մասնակցային կառավարման խթանման հարցերը: Կողմերը նախանշել են հետագա աշխատանքների առաջնահերթությունները և  իրականացվելիք քայլերը։

Тесное сотрудничество с США является ключевым для Армении. Заместитель министра иностранных дел РА
17-18 мая в рамках армяно-американского стратегического диалога в Ереване состоялась встреча под сопредседательством заместителя министра иностранных дел РА Паруйра Ованнисяна, заместителя министра юстиции Карена Карапетяна и исполняющего обязанности заместителя госсекретаря США. по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов Джеймса Эпплгейта.
В заседаниях также приняли участие представители МИД РА, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, труда и социальных дел, Аппарата Премьер-министра, Высшего судебного совета, Генеральной прокуратуры, Следственного комитета, Комиссии по предотвращению коррупции, Антикоррупционного комитета , Управления по правам человека и других структур, а с американской стороны  представители Государственного департамента и Агентства международного развития США.
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян отметил, что, несмотря на ряд внутренних и внешних вызовов, проблем безопасности и посягательств на территориальную целостность Республики Армения, Армения твердо реализует свою цель построения сильной демократии. Было подчеркнуто, что в последние годы в этом направлении достигнут значительный прогресс, и правительство РА привержено продолжению программы реформ, направленных на защиту прав и свобод человека и обеспечение верховенства права и справедливости. Заместитель министра иностранных дел РА также подчеркнул, что тесное сотрудничество с США и поддержка, оказываемая американской стороной на протяжении многих лет, являются ключевыми в осуществлении демократических реформ.
В ходе встречи стороны подробно обсудили вопросы продвижения общедемократических ценностей и совершенствования механизмов защиты прав человека, расширения сотрудничества между правоохранительными органами и реализации совместных программ, судебной реформы, предотвращения коррупции и укрепление антикоррупционных институтов, борьба с торговлей людьми. Обсуждены вопросы укрепления стратегических коммуникационных возможностей правительства и обмена опытом в этой сфере. Стороны обозначили приоритеты дальнейшей работы и шаги, которые необходимо реализовать.