Վարչապետը ներկայացրել է Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքները
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է Բրյուսելում մայիսի 14-ին Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները:
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ իմ հանդիպումն Ադրբեջանի ղեկավարի հետ: Ինչպես հիշում եք, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահն ու ես վերահաստատել էինք մեր երկրների հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրին՝ ընդգծելով, որ դրանց հիման վրա ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, նաև հաստատել էինք, որ սա հիմք է հանդիսանալու սահմանների դելիմիտացիայի հանձնաժողովների աշխատանքի համար:
Մայիսի 14-ին մենք, ըստ էության, կատարեցինք ևս մի քայլ, և ինչպես նշված է Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի հանդիպմանը հետևած հայտարարության մեջ, արձանագրեցինք, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29800 քառակուսի կիլոմետր, իսկ Հայաստանը՝ Ադրբեջանի 86600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը:
Պիտի արձանագրեմ, որ սա կարևոր քայլ եմ համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և սահմանների դելիմիտացիայի առումով նույնպես: Բայց, իհարկե, հաջորդ քայլը պետք է լինի սահմանազատման համար իրավական ուժ և նշանակություն ունեցող կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը և համաձայնեցումը:
Ուզում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկկխոսության կարևորությունը` միջազգային հանրության հետ համագործակցված: Սա մի գործընթաց է, որն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական և համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համար: Հետևաբար՝ դա մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի և Արդբեջանի միջև:
Պիտի ընդգծեմ, որ Բրյուսելում որոշակի դրական ըմբռնում է ձևավորվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու վերականգնման մասով, բայց հաշվի առնելով նախկին փորձը, այս մասով դեռ որևէ կոնկրետացումից ձեռնպահ կմնամ: Միայն կրկին ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով և հունվարի 11-ի կրկին եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված կոմունիկացիաների բացումն իրականացնել օր առաջ կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Եվրոպական խորհրդի նախագահի հայտարարությունից տեղեկացել եք, որ գերիների և այլ պահվող անձանց հետագա ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման վերաբերյալ նույնպես եղել է որոշակի ըմբռնում, բայց հաշվի առնելով հարցի գերզգայուն լինելը, ասեմ միայն, որ այս թեմայով քննարկումները կշարունակվեն առաջիկա հանդիպումների ընթացքում:
Հիշեցնեմ, որ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով մայիսի 19-ին հանդիպում է սպասվում Մոսկվայում: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը մեկնել է արդեն Մոսկվա: Ռուսական կողմից ստացել ենք արդեն առաջարկ՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ բաձրագույն մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում՝ մայիսի 25-ին, և մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպում է նախատեսվում հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում: Նման հնգակողմ հանդիպում նախատեսված է նաև հոկտեմբերին՝ Գրանադայում: Բրյուսելում հաջորդ եռակողմ հանդիպումը նախատեսված է հուլիսին:
Ի հեճուկս բանակցություններում որոշակի առաջընթացի, Ադրբերջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի հետ սահմանին: Նախորդ օրերին մեր սահմաններին հնչել են կրակոցներ և ունենք զոհեր: Գլուխ խոնարհելով մեր ընկած եղբայրների առաջ, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ առավել ևս մայիսի 14-ի պայմանավորվածությունների ֆոնին, ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի ապառազմականացումը: Եվ մենք այս օրակարգը շարունակելու ենք ընդգծել:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության ևս մեկ դրսևորում է, որը ևս մեկ անգամ ակներև է դարձնում Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում միջազգային ներկայության լեգիտիմ անհրաժեշտությունը: Մենք այս թեման քննարկում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ»:

The Prime Minister presented the results of the tripartite meeting held in Brussels
Before discussing the issues on the agenda, the head of the government presented the results of the meeting with the president of Azerbaijan held in Brussels on May 14 at the mediation of the president of the Council of the European Union.
On May 14, my meeting with the leader of Azerbaijan took place in Brussels through the mediation of Charles Michel, the President of the Council of the European Union. As you remember, during the meeting held in Prague on October 6, 2022, at the mediation of the President of France and the President of the European Council, the President of Azerbaijan and I reaffirmed our countries' commitment to the UN Charter and the Alma Ata Declaration of 1991, stressing that we recognize based on the territorial integrity and sovereignty of each other, we also confirmed that this would be the basis for the work of the border delimitation commissions.
On May 14, we took another step and, as indicated in the statement of the President of the European Council following the May 14 meeting, we noted that Azerbaijan recognizes 29,800 square kilometers of Armenia's territory, and Armenia recognizes 86,600 square kilometers of Azerbaijan's territory. Completeness.
This is an essential step for establishing stability and peace in the region by finalizing the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the delimitation of the borders. But, of course, the next step must be to identify and agree on specific grounds for demarcation that have legal force and significance.
I want to draw special attention to the fact that in the statement of the President of the European Council following the tripartite meeting on May 14, the importance of the dialogue between Baku and Stepanakert on the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh was emphasized in cooperation with the international community. This process is essential for an accurate and comprehensive settlement of relations with Azerbaijan and for establishing lasting peace in the region. Therefore, it will significantly accelerate the peace treaty signing between Armenia and Azerbaijan.
A particular positive understanding has been formed in Brussels regarding restoring the Armenia-Azerbaijan railway. I'm still considering my previous experience but will have a few specifics. I want to emphasize once again that the Republic of Armenia is ready to implement the opening of the communications provided for in paragraph 9 of the tripartite statement of November 9, 2020, and again in the triple message of January 11, based on the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity of the parties.
You have learned from the President of the European Council that there was also a specific understanding regarding the further release of prisoners and other detained persons and clarification of the fates of the missing. Still, considering the compassionate nature of the issue, the discussions on this topic will continue during the upcoming meetings.
I just wanted to remind you that a meeting at the level of foreign ministers is expected on May 19 in Moscow. The Minister of Foreign Affairs of Armenia has already left for Moscow. We have already received an offer from the Russian side to hold a tripartite meeting at the highest level in Moscow on May 25 through the mediation of the President of the Russian Federation, and we accepted that offer.
A five-way meeting with the participation of French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz is planned for June 1 in Chisinau within the framework of the second summit of the European Political Community. Such a five-way meeting is also scheduled for October in Granada. The next tripartite meeting in Brussels is scheduled for July.
Despite some progress in the negotiations, Azerbaijan continues to pursue an escalation policy on the border with Armenia. In the previous days, shots were fired at our borders, and we had casualties. Bowing my head to our fallen brothers, I want to emphasize again that, especially against the background of the agreements of May 14, the mirror withdrawal of troops from the borderline and the demilitarization of the borderline become more urgent. And we will continue to emphasize this agenda.
The illegal blocking of the Lachin Corridor is another manifestation of Azerbaijan's escalation policy, which once again highlights the legitimate need for an international presence in Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor. We are discussing this topic with all our international partners."