Քաղաքական խորհրդակցություններ՝ Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳՆ-ների միջև
Ստոկհոլմում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Շվեդիայի արտաքին գործերի գերատեսչությունների միջև։ Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում էր ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արա Մարգարյանը, շվեդականը՝ Շվեդիայի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Անդրեաս ֆոն Բեքերաթը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ արժևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված կառուցողական երկխոսությունը և հարաբերությունների հետագա զարգացումը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում Շվեդիայի միջազգային զարգացման գործակալության (SIDA) գործունեությունը և դերը Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգի իրականացման հարցում։
Տարածաշրջանում կայունության հաստատման համատեքստում երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության դերը, որի տեղակայման վերաբերյալ որոշումը կայացվել է ԵՄ խորհրդում Շվեդիայի նախագահության ընթացքում։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերությանը, մտքեր փոխանակել ԵՄ Արևելյան գործընկերության վերաբերյալ:
Արա Մարգարյանը շվեդական կողմին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամը:
Այցի շրջանակներում Ա. Մարգարյանը հանդիպել է Շվեդիայի Ռիկսդագի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի հետ։
Ա․ Մարգարյանը նաև մասնակցել է տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ Արևելաեվրոպական ուսումնասիրությունների Ստոկհոլմի կենտրոնում (SCEEUS) կազմակերպված քննարկմանը:

Political consultations between the Foreign Ministers of Armenia and Sweden
Political consultations were held in Stockholm between Armenia and Sweden's foreign affairs departments. The Armenian delegation was represented by Ara Margaryan, the head of the European Department of the RA MFA, and the Swedish one by Andreas von Beckerath, the head of Eastern Europe and Central Asia Department of Sweden.
The parties discussed a wide range of issues on the bilateral agenda, valuing the constructive dialogue between the two countries and further developing relations in areas of mutual interest. The activity and role of the Swedish International Development Agency (SIDA) in Armenia in the implementation of Armenia's reform agenda were highlighted on both sides.
In establishing stability in the region, the role of the EU mission in Armenia was emphasized on both sides, and the decision on its location was made in the EU Council during the Swedish presidency.
The parties also referred to the Armenia-EU expanded partnership and exchanged ideas on the EU's Eastern Partnership.
Ara Margaryan presented to the Swedish side the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the situation created in the region as a result of Azerbaijan's aggression, as well as the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to the illegal blocking of the Lachin Corridor.
Within the visit framework, A. Margaryan met with Björn Söder, head of the Sweden-Armenia friendship group of the Swedish Riksdag.
A. Margaryan also participated in the discussion organized at the Stockholm Center for East European Studies (SCEEUS) on regional developments.