ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելն անհրաժեշտություն է. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով: Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Տիկնայք և պարոնայք,
Մենք մեր օրինակով ենք տեսել, որ պատերազմը ժողովրդավարության ամենամեծ սպառնալիքն է: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը Հայաստանում ժողովրդավարության պակասի արդարացում էր երկար ժամանակ:
2018 թվականին մեր թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանին ժողովրդավարական մեծ առաջընթաց բերեց, բայց 2020 թվականի սեպտեմբերին սկսվեց Ադրբեջանի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա ու Հայաստանը ներքաշվեց պատերազմի մեջ: Շատերն այսօր էլ մտածում են, որ պատերազմի պատճառը Հայաստանի ժողովրդավարական ձգտումներն էին՝ մի տարածաշրջանում, որտեղ ժողովրդավարությունը կարող է կասկածով ընկալվել:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ես ստորագրեցի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարություն, որը պետական ինստիտուտների՝ Կառավարության և Ազգային ժողովի վրա հարձակման պատճառ դարձավ, որովհետև սանձազերծված պատերազմն, ըստ ամենայնի, նաև Հայաստանում Կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ:
Բայց մենք կարողացանք երկրի ժողովրդավարությունը պահպանել: Ավելի ուշ որոշում կայացրեցինք գնալ արտահերթ ընտրությունների՝ հանրային միասնությունը վերգտնելու համար: Եվ երկու օր այն բանից հետո, երբ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով իմ և Ազգային ժողովի հրաժարականն ուժի մեջ մտավ, 2021թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի տարածք: Եթե մենք այդ դրվագում շեղվեինք ժողովրդավարությունից, պետականությունը կկորցնեինք, բայց մենք գնացինք ժողովրդավարական ճանապարհով և ունեցանք միջազգայնորեն ազատ և ժողովրդավարական ճանաչված ընտրություններ, և ձևավորեցինք խաղաղության օրակարգ:
Բայց այդ խաղաղության օրակարգը նույնպես ենթարկվեց հարձակումների. 2021թ. նոյեմբերին և 2022թ. նոյեմբերին Ադրբեջանը կրկին ներխուժումներ իրականացրեց ՀՀ տարածք:
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի աջակցությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ եկանք համաձայնության, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները կարգավորում ենք 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա, համաձայն որի` Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ:
Երեք օր առաջ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ մենք մեկ քայլ ևս առաջ գնացինք՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի 86.6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը, Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29.8 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը:
Բայց Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման հետևանքով ԼՂ հայերն արդեն 5 ամիս շրջափակման մեջ են և ապրում են հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում: Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելն անհրաժեշտություն է: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների ապահովման համար Բաքու-Ստեփանակերտ բանակցությունների մեկնարկը միջազգային հովանու ներքո, կենսական: Այս հարցերի հասցեագրմանը աջակցելով, ԵԽ-ն կաջակցի ժողովրդավարության ու կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասում»:

Необходимо направить международную миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор. Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Никол Пашинян выступил на 4-м саммите Совета Европы в Рейкьявике, столице Исландии. Премьер-министр, в частности, отметил:
"Дамы и господа,
Мы убедились на своем примере, что война — самая большая угроза демократии. Нагорно-карабахский конфликт долгое время был оправданием отсутствия демократии в Армении.
В 2018 году наша Бархатная революция принесла Армении большой демократический прогресс, но в сентябре 2020 года началось нападение Азербайджана на Нагорный Карабах, и Армения была втянута в войну. Многие до сих пор думают, что причиной войны стали демократические устремления Армении в регионе, где к демократии можно относиться с подозрением.
9 ноября 2020 года мною была подписана трехсторонняя декларация о прекращении огня, что привело к нападению на госучреждения, Правительство и Национальное Собрание, поскольку развязанная война, видимо, также была направлена ​​на то, чтобы добиться смены власти в Армении.
Но нам удалось сохранить демократию в стране. Позже мы решили пойти на досрочные выборы, чтобы восстановить общественное единство. А через два дня после моей отставки вступила в силу отставка НС с целью проведения внеочередных выборов в 2021 году. 12 мая Азербайджан вторгся на территорию Армении. Если бы мы отклонились от демократии в этом эпизоде, мы потеряли бы государственность, но мы пошли по демократическому пути и провели международно признанные свободные и демократические выборы и сформировали повестку дня мира.
Но и эта мирная повестка подверглась нападкам в ноябре 2021 года, а в сентябре 2022 года Азербайджан снова вторгся на территорию Армении.
6 октября 2022 года при поддержке президента Франции Макрона и председателя Европейского совета Мишеля мы достигли договоренности с президентом Азербайджана о том, что мы регулируем отношения между Арменией и Азербайджаном на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, согласно которой административные границы Советской Армении и Советского Азербайджана становятся государственными границами.
Три дня назад при посредничестве Председателя Совета Европы мы пошли еще дальше, подчеркнув, что Армения признает территорию Азербайджана в 86,6 тысячи квадратных километров, Азербайджан признает территорию Армении в 29,8 тысячи квадратных километров.
Но в результате незаконного закрытия Лачинского коридора армяне Нагорного Карабаха уже 5 месяцев находятся в блокаде и живут в условиях гуманитарного кризиса. Направление международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор является необходимостью. А для обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха жизненно необходимо начало переговоров между Баку и Степанакертом под международной эгидой. Поддерживая решение этих вопросов, СЕ поддержит установление демократии и стабильности на Южном Кавказе»