Ռեյկյավիկում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Մայիսի 17-ին Ռեյկյավիկում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան՝ շեշտելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հարցերի շուրջ՝ հաշվի առնելով 2023թ. հուլիսի 1-ից ԵՄ խորհրդում սպասվող Իսպանիայի նախագահությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձ է կատարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու հրամայականը:

The meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Spain took place in Reykjavik
On May 17, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Spain, Jose Manuel Albarez Bueno, in Reykjavik.
The interlocutors noted with satisfaction the positive dynamics of the relations between the two countries, stressing the readiness to deepen cooperation in areas of mutual interest. Thoughts were exchanged on issues of the RA-EU partnership, considering Spain's presidency of the EU Council, which is expected from July 1, 2023.
Issues related to regional security and stability were discussed at the meeting.
Ararat Mirzoyan referred to the situation created as a result of provocative and aggressive actions by Azerbaijan towards the sovereign territory of the Republic of Armenia, the humanitarian challenges in Nagorno-Karabakh caused by the illegal blocking of the Lachin Corridor.
Minister Mirzoyan presented the Armenian side's principal positions regarding normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. The imperative to solve existing problems exclusively through peaceful negotiations was emphasized.