Ռեյկյավիկում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Մայիսի 17-ին Ռեյկյավիկում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան՝ շեշտելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հարցերի շուրջ՝ հաշվի առնելով 2023թ. հուլիսի 1-ից ԵՄ խորհրդում սպասվող Իսպանիայի նախագահությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը անդրադարձ է կատարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու հրամայականը:

В Рейкьявике состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Испании
17 мая в Рейкьявике состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Министром иностранных дел Королевства Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Собеседники с удовлетворением отметили положительную динамику развития отношений между двумя странами, подчеркнув готовность к углублению сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Состоялся обмен мнениями по вопросам партнерства РА-ЕС с учетом плана на 2023 год и ожидаемого председательства Испании в Совете ЕС с 1 июля.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян коснулся ситуации, сложившейся в результате провокационных и агрессивных действий Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения, гуманитарных вызовов в Нагорном Карабахе, вызванных незаконным блокированием Лачинского коридора.
Министр Мирзоян представил принципиальную позицию армянской стороны относительно процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Подчеркнута необходимость решения существующих проблем исключительно путем мирных переговоров.