Արարատ Միրզոյանը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ քննարկել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
Մայիսի 17-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին: Հանդիպումը կայացել է Ռեյկյավիկում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում: Երկուստեք կարևորվել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Երկուստեք ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական մուտքի ապահովման և մարդասիրական բնույթի խնդիրների հասցեագրման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, այլ նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման կոպտագույն խախտում են: Նախարարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների կանխման նպատակով միջազգային կառույցների կողմից շարունակական հասցեական հայտարարությունների և գործնական քայլերի կարևորությունը:

Арарат Мирзоян обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе с Комиссаром Совета Европы по правам человека
17 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с Комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович. Встреча состоялась в рамках 4-го саммита Совета Европы в Рейкьявике. С обеих сторон было подчеркнуто эффективное сотрудничество с Офисом Уполномоченного Совета Европы по правам человека, а также обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Был упомянут гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Обе стороны подчеркнули необходимость обеспечения гуманитарного доступа в Нагорный Карабах и решения гуманитарных вопросов.
Министр Мирзоян подчеркнул, что провокационные и агрессивные действия Азербайджана являются грубым нарушением трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 г, а также норм международного гуманитарного права, решения Международного суда ООН. Министр подчеркнул важность непрерывных адресных заявлений и практических шагов международных структур по предотвращению этнических чисток в Нагорном Карабахе.