Եվրամիության իմիջը զգալիորեն բարելավվել է. Նիկոլ Փաշինյան
Եվրամիության իմիջը զգալիորեն բարելավվել է այն բանից հետո, երբ Միությունը որոշել է դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, չեխական «Respekt» ամսագրին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք փոխվել է Հայաստանի ընկալումը ԵՄ-ի նկատմամբ վերջին մեկ տարվա ընթացքում:
«Այն էապես փոխվել է, բայց դա ոչ մի կապ չունի Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։ ԵՄ-ի իմիջը զգալիորեն բարելավվել է այն բանից հետո, երբ կառույցը որոշեց դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան։ Դա ժողովրդին հասկացրեց, որ Միությունը հոգ է տանում Հայաստանի անվտանգության մասին։ Էմոցիոնալ և քաղաքական իմաստով դա բարելավել է ԵՄ-ի հեղինակությունը, չնայած այն երբեք բացասաբար չի ընկալվել»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանի գլխավոր գործընկերն է ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում։
«Եթե քաղաքացիներին հարցնեիք, թե որոնք են ամենամեծ տեսանելի փոփոխությունները Հայաստանում, հավանաբար կնշեին պարեկային ոստիկանության ստեղծման մասին: Մենք դա անում ենք ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ, և այս տարի մենք սպասում ենք «Skoda» մակնիշի ավտոմեքենաների նոր խմբաքանակի ժամանումը Հայաստան, ուստի մենք շատ լայն օրակարգ ունենք ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում։
2021 թվականի ընտրություններից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը այցելեց Հայաստան և խոստացավ 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցություն Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Մենք կցանկանայինք, որ այդ գործընթացը մի փոքր ավելի արագ ընթանար»,- ասել է վարչապետը։

The image of the European Union has improved significantly; Nikol Pashinyan
The image of the European Union significantly improved after the Union decided to send an observation mission to Armenia. As "Armenpress" informs, Prime Minister Nikol Pashinyan said this in an interview with the Czech "Respekt" magazine, answering whether Armenia's perception of the EU has changed over the past year.
"It has changed significantly, but it has nothing to do with the events in Ukraine. The image of the EU has significantly improved after the structure decided to send an observation mission to Armenia. It made the people understand that the Union cares about the security of Armenia. In an emotional and political sense, it improved the reputation of the EU, although it was never perceived negatively," Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, the EU is Armenia's leading partner in implementing democratic reforms.
"If you were to ask citizens what are the biggest visible changes in Armenia, they would probably mention the creation of the patrol police. We are doing this in cooperation with the EU, and this year we expect the arrival of a new batch of "Skoda" cars in Armenia, so we have a comprehensive agenda in relations with the EU.
After the 2021 elections, the President of the European Council, Charles Michel, visited Armenia and promised 2.6 billion euros of support within the framework of the Eastern Partnership. We want that process to go a little faster," said the Prime Minister.